Politička analitičarka Nikoleta Đukanović kaže da je vrlo moguće da se promjene u vladajućem Pokretu Evropa sad (PES), odluka predsjednika Jakova Milatovića da podnese ostavku na sve funkcije u PES-u, odraze i na stabilnost crnogorske vlade, navodeći da “Jakov Milatović i oponenti Milojka Spajića sada imaju razlog više da budu ujedinjeni i da taj momenat iskoriste protiv Spajića”.
Đukanović, u razgovoru za Glas Amerike, takođe, kaže da nije sigurna da li će, nakon ostavke Milatovića na sve funkcije u PES-u, svi poslanici Pokreta sada podržavati Vladu u Skupštini.
“Što se tiče same Vlade, ove promjene možda mogu da dovedu do drugačije rekonstrukcije od one koju smo očekivali. Sada Spajić može biti pod još većom kritikom, za koju ima dosta prostora, jer se loše snalazi kao političar”, navodi Đukanović i dodaje da ne isključuje mogućnost da “premijer Spajić sada može ići na neki drugi plan rekonstrukcije Vlade, stvarajući mogućnost za njenu veću stabilnost “.
“Nisam sigurna koliko će bivši Demokratski front i svi poslanici PES-a, možda i neki drugi konstituenti Spajiću dati bezuslovnu podršku”, kaže Đukanović.
Ona navodi da ostavka Milatovića na sve funkcije u pokretu nije veliko iznenađenje, s obzirom na to da nesuglasice između njega i premijera Spajića traju već duže, kao i na brojne različite stavove njih dvojice o ključnim pitanjima.
“Pokret Evropa sad, nakon ostavke jednog od čelnih ljudi, neće bit jak kao do sada, Milatović će povući sa sobom određeni broj članstva te partije. Mislim da je u pitanju samo jedan eksplicitno lični interes da bi iskoristio najbolji politički trenutak kada će doći do rascjepa PES-a, jer će njegov izlazak iz pokreta neminovno dovesti do formiranja neke nove partije”, kaže Đukanović.
Your browser doesn’t support HTML5
Ona ukazuje da Milatović nije propuštao priliku da javno kritikuje premijera Spajića, pa vjeruje da ni sada neće propuštati šansu da okupi Spajićeve oponente među političkim partijama i različitim političkim strukturama.
“Tu prije svega mislim na GP URA, na Demokrate, zbog bezbjednosnog sektora, eventualno bivši Demokratski front, sa kojim je Spajić, možda, trenutno u dobrim odnosima, ali istorija odnosa Spajića i DF-a govori da je bilo više kritike nego želje za saradnjom. Shodno tome, vjerujem da Milatović ima značajan manevarski prostor iako sada kreće od nule”, navodi Đukanović.
Zamjenik predsjednika vladajućeg Pokreta Evropa sad i predsjednik Crne Gore Jakov Milatović saopštio je u subotu, na mreži X, da je podnio ostavku na sve funkcije u partiji, navodeći kao razlog to što je način rada PES-a “suprotan obećanom i vrijednostima koje je imao na umu” prilikom stvaranja partije.
Posle ostavke Milatovića, iz Pokreta Evropa sad su saopštili da je “namjera predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića da opstruira rad 44. vlade i Pokreta Evropa sad (PES) odavno primjetna”, i dodali da je “dobro što je Milatović shvatio da je vrijeme da napusti partiju, kako društvo ne bi trpjelo zbog ličnih nezadovoljstava”.
Iz PES-a su, takođe, saopštilili da je namjera Milatovića da opstruira rad Vlade i PES-a kulminirala, kako su naveli u saopštenju, “Tviter napuštanjem partije”.
Oni su naveli da se nadaju da će, zbog javnog interesa, Milatović smoći snage da se izdigne iznad ličnih netrpeljivosti i da će se voditi interesima građana, “za razliku od dosadašnjeg postupanja, i da neće izlaziti iz svojih ustavnih nadležnosti”.
Ne propustite: Milovac o izvještaju TI za Crnu Goru: Još ne postoji politički momentum da se stvari fundamentalno promijeneIz najjače opozicione stranke Demokratske partije socijalista saopštili su da Milatovićeva ostavka na sve funkcije u PES-u nije iznenađenje.
"Očekivan scenario. Milatović je svoju glavnu obavezu realizovao kada je izlobirao da Demokratski front uđe u vlast i da Andrija Mandić postane predsjednik Skupštine. Tu je okončao svoju misiju u 'Pokretu Evropa sad'. I sad ima novu", napisao je Andrija Nikolić iz Demokratske partije socijalista (DPS) na mreži Eks.
U nedelju, dan posle odluke Milatovića da podnese ostavku na sve funkcije u PES-u, ta partija je saopštila da je, većinom glasova predsjedništva stranke, iz svojih redova isključila ministra pravde Crne Gore Andreja Milovića, te da će pozicija Milovića u Vladi Crne Gore biti “otvorena uoči planirane rekonstrukcije 44. vlade, a u skladu sa ostvarenim rezultatima u oblastima vladavine prava i evropskih integracija”.
Milović je u posljednje vrijeme oštro kritikovan u javnosti zbog nekoliko svojih odluka, uključujući i onu o neizručenju turskog državljanina Binalija Čamgoza, koga Ankara optužuje za stvaranje kriminalne organizacije i pokušaj ubistva. Milović se na meti kritika našao i zbog svojih navodnih privatnih kontakata sa “bezbjednosno interesantnim licima”.
Ne propustite: Skupština Crne Gore izabrala Milorada Markovića za vrhovnog državnog tužiocaKomentarišući isključenje ministra Milovića iz PES-a, politička analitičarka Nikoleta Đukanović kaže da “u radu vlade i u radu Pokreta Evropa sad nedostaje određeni nivo trnsparenosti”.
“PES građanima duguje objašnjenje šta zapravo podrazumijeva izglasavanje isključenja Andreja Milovića iz stranke većinom glsova predsjedništva partije. Kako se konkretno odbori i članovi predsjedništva izjašnjavaju u vezi sa tim. Ostala je enigma, da li to znači da Spajić želi da pročisti svoje redove, ne samo od neistomišljenika, već i od ljudi koji su možda kompromitujući za reforme koje je počeo. Neću da kažem da je ministar Andrej Milović uradio nešto što je suprotno početku tih reformi, ali jeste napravio velike optžbe, govorio je o potencijalnim aferama …Zaista mi nije jasno kakav je stav Spajića o tom pitanju”, kazala je Đukanović.
Jakov Milatović i Milojko Spajić ušli su u politiku kao ministri u 42. vladi premijera Zdravka Krivokapića, koja je formirana nakon izbora 2020.
Nakon što je Krivokapićevoj vladi, u februaru 2022., izglasano nepovjerenje Spajić i Milatović su osnovali "Pokret Evropa sad", koji je tako nazvan po istoimenom ekonomskom program povećanja ličnih primanja.
Na čelu sa Milatovićem i Spajićem, Pokret Evropa sad osvojio je 11. juna, na vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori, 24 mandata, a vlast trenutno dijele sa Demokratama, SNP-om i partijama koje zastupaju albansku manjinu.
Jakov Milatović postao je predsjednik Crne Gore nakon što je u aprilu 2023., u drugom krugu predsjedničkih izbora, pobijedio Mila Đukanovića.