Crnogorski parlament usvojio je kasno u ponedjeljak izmjene i dopune Zakona o popisu stanovništva, koje će ozakoniti dogovor premijera Milojka Spajića i opozicije o odlaganju popisa za period od 1. - 15. novembra, i regulisati kontrolne mehanizme za njegovu regularnost.
Izmjenom člana 2 Zakona koji se odnosi na datum popisa, popis će biti održan od 1. do 15. novembra ove godine, sa mogućnošću produženja za 15 dana.
Šef poslaničkog kluba PES-a Miodrag Laković rekao je tokom rasprave da se promjene u Zakonu najviše odnose na izradu softverskog rješenja koje će biti normirano kroz zakon, uvedeno u sam proces vršenja popisa, tako što će svaki građanin moći da provjeri podatke sa svoje popisnice da li su autentično unešeni u bazu podataka.
“Ova mogućnost onemogućava zloupotrebu popisivača”, istako je Laković i pozvao građane da se slobodno izjasne i učestvuju u popisu.
On je rekao da “postoji mehanizam da se popis produži na još 15 dana i na taj način se sanira nedostajući broj popisivača”, kao i da se “to odnosi i na vremenske uslove, koji mogu da uslove da se prolongira vrijeme popisa”.
Poslanik opozicione Demokratske partije socijalista Andrija Nikollć rekao je da namjere prethodne Vlade nijesu bile dobre, te da nijesu postojali uslovi za održavanje popisa od 1. do 15. novembra.
“Mislim da nijesu bile dobre namjere ni kod MONSTAT-a koji je tvrdio uoči prethodno planiranog datuma popisa da postoje svi uslovi za održavanje popisa, da bismo par dana čuli da nema 1.700 popisivača” rekao je.
On je dodao i da se “tvrdilo da će odgađanje popisa koštati državu milione eura, da bismo došli do toga da odgađanje ne košta ni euro”.
Nikolić je rekao da “u ovom trenutku u jednom broju opština fale popisivači”, te da “takodje još uvijek nema softvera, niti rješenje o softveru”.
“Kako možete da imate povjerenje u integritet tog procesa? …Moraćemo još jednom da sjednemo sa predsjednikom Vlade, da vidimo šta je od uslova ispunjeno i zauzmemo finalne stavove”, rekao je i upozorio na izjavu predsjednika parlamenta Andrije Mandića “da nakon popisa treba pokrenuti pitanje promjene Ustava".
Ne propustite: SAD posle izbora nove crnogorske vlasti: Oprez i iščekivanje odluka vladePredsjednik Skupštine Andrija Mandić najavio je da će, ako popis pokaže da najveći broj gradjana govori nekim jezikom, pokrenuti pitanje promjene Ustava kako bi taj jezik poslao službeniz
"Ja sam kazao da kada se završi popis, i utvrdi se da je neki jezik najbrojniji u Crnoj Gori da treba otvoriti dijalog kao što je normalno, i život upodobiti sa onim što se nalazi u najvećem pravnom aktu u zemlji”, rekao je Mandić.
On je dodao da “ne misle ni na kakvo nasilje, ni na kakvo čudo”, ali da “ako se utvrde neke činjenice, kao što ste vi i vaši prethodnici utvrdili u jednom vremenu, koji su 1992. pisali Ustav u kojem piše da je službeni jezik srpski, tako je stajalo da ste se zalagali za zajedničku državu sa Srbijom, a onda za nezavisnu Crnu Goru”.
“Ako se na popisu utvrde neke činjenice, svakako da mi koji dolazimo iz srpskog naroda, ne želimo i nemamo čak ni dovoljno poslanika da sami to promijenimo, ali ako možemo sa vama da ostvarimo dijalog i ako budete vrednovali te činjenice da i onaj jezik kojim govori naveći broj ljudi u CG govori da bude službeni", poručio je Mandić.
Izmjene i dopune Zakona o popisu stanovništva, domaćinstva i stanova podržalo je 64 poslanika u 81-članom parlementu.