Za komentar o značaju novog sporazuma START II za Sjedinjene Države i Rusiju i dalji razvoj njihovih bilateralnih odnosa kolega Branko Mikašinović obratio se saradniku vašingtonskog Instituta „Brukings“, Igoru Dančenku.
Dančenko: „Sporazum Start Dva o smanjenju nuklearnog naoružanja ima istorijski značaj i predstavlja veliki diplomatski uspeh za obe zemlje i važan korak u daljem razvoju bilateralnih odnosa. U širem kontekstu, izražava se nada da će ovaj sporazum dovesti do daljih sporazuma i režima o neširenju nuklearnog naoružanja. Istovremeno, on doprinosi unapredjenju globalne bezbednosti, a pod tim se tradicionalno podrazumeva da nuklearno oružje i materijali ne dođu u ruke terorista, da dođe do daljeg smanjenja nuklearnog naoružanja i kontrole, verifikacije, itd. To sve se pozitivno odražava i na novi sporazum o antiraketnoj odbrani, kojim bi verovatno bili obuhvaćeni Rusija, Sedinjene Države i Evropa.“
Glas Amerike: Kakav dalji razvoj dogadjaja očekujete posle ratifikacije ovog sporazuma?
Dančenko: „Rusija još nije ratifikovala sporazum. U medjuvremenu, mogli bismo da vidimo politički fudbal u ruskoj Dumi, više simobiličan nego ozbiljan, pre nego što sporazum bude ratifikovan. Postoji konsenzus ruske političke elite da ratifikacija ovog sporazuma predstavlja meru za izgradnju poverenja i doprinosi unapredjenju saradnje Rusije i Sjedinjenih Država, uključujući i Evropsku uniju. Takva saradnja se odnosi na Avganistan, gde bi ruska kooperacija mogla da bude od presudnog značaja. Druga stvar se odnosi na raketni odbrambeni sistem u Evropi. Rusija se nada da će u tom pogledu biti postignut novi sporazum, koji je predložila Moskva, a koji obuhvata centralni odbrambeni evropski sistem, što u suštini znači da bi sve zemlje imale svoje nezavisne sisteme, ali bi na radaru svi videli jednu te istu sliku u pogledu hipotetičnih ili stvarnih opasnosti od raketnog napada.“
Glas Amerike: Da li će ovaj sporazum približiti Rusiju Evropi?
Dančenko: „Pored ključnog elementa antiraketnog odbrambenog sistema, drugi aspekt rusko-evropskih odnosa je saradnja Rusije i NATO-a, koja je sve veća, pošto su prevazidjene razlike posle rusko-gruzijskog konflikta. Pored toga, unaprediće se vojni i ekonomski odnosi Rusije i Evrope. Moskva je već kupila od Francuske nosače helikoptera i trupa. Takve aktivnosti će svakako dovesti do veće saradnje u domenu bezbednosti i borbi protiv globalnog terorizma.“