Dačić: Postignut dogovor o izborima u dijalogu bez posredovanja stranaca

Učesnici međustranačkog dijaloga bez posrednika iz inostranstva (foto Fonet)

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je da je, na sastanku Radne grupe za međustranački dijalog bez posredovanja stranaca, postignut načelan dogovor o unapređenju izbornih uslova i da bi predstavnici partija trebalo sledeće nedelje da potpišu dokument, prenosi Fonet.

U ovom dijalogu učestvuju SPS i SNS sa strane vlasti i Dveri, Zavetnici, Dosta je bilo, Zdrava Srbija, Pokret obnove kraljevine Srbije, Demokratska stranka Srbije i Srpska radikalna stranka sa strane opozicije. Današnjem sastanku je prisustvovao i presdsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Dačić je rekao da je dogovor postignut o različitim aspektima biračkog procesa i samog dana izbora, pa do finansiranja kampanje i pitanja medija. Kaže da je ostalo samo da se dogovoreno tačno formuliše u dokumentu, a taj sporazum će biti ponuđen na potpis i drugim strankama koje to žele i koje su učestvovale na prvom, plenarnom zasedanju.

"Jedan od rezultata ovog dogovora je da će opozicija imati mesto ne samo u RIK, već i jedno mesto u stalnom sastavu svih biračkih odbora u Srbiji", istakao je Dačić.

Predsednik Skupštine je rekao da se nije odlučivalo o datumu vanrednih parlamentarnih izbora, ali da je ponovoljeno da će verovatno biti održani 3. aprila 2022. godine, zajedno sa redovnim predsedničkim i gradskim izborima.

Poslanici EP pozivaju opoziciju da učestvuje u nadzornom telu

Paralelno sa ovim, odvijao se i drugi dijalog opozicije i vlasti uz posredovanje poslanika Evropskog parlamenta. Taj dijalog je rezultirao sporazumom o izbornim uslovima koji veći deo opozicije nije prihvatio i njime nije zadovoljan, i najavio da neće učestvovati u privremenim nadzornim telima za kontrolu izbora i medije.

Ne propustite: CRTA: Rezultat međustranačkog dijaloga ne obezbeđuje slobodne i fer izbore

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik i poslanica Tanja Fajon pozvali su opozicione partije da delegiraju predstavnika u Privremeno nadzorno telo.

U pismu upućenom na adrese Stranke slobode i pravde, Demokratske stranke, Pokreta slobodnih građana, Ne davimo Beograd, Zajedno za Srbiju i Pokreta za promene, oni ih "ohrabruju" da predsedniku Skupštine Srbije do 25. oktobra odrede svog člana, "koji ispunjava najviše standarde profesionalnog i ličnog integriteta", prenosi Fonet.

Podsećaju da je u međustranačkom dijalogu, koji je sa evroparlamentarcima održan 17. i 18. septembra u Beogradu, dogovoreno 16 različitih mera za poboljšanje izbornih uslova, zasnovanih na stavovima "svih učesnika u procesu dijaloga".

"Želeli bismo da vas ohrabrimo da aktivno učestvujete u primeni ovih mera koje bi mogle da pomognu poboljšanju uslova za predstojeće izbore u Srbiji", poručili su Bilčik i Fajon u pismu u koje je FoNet imao uvid.

Uspostavljanje boljih uslova za političku utakmicu primarna je odgovornost državnih vlasti i institucija, ali je i "vaša uloga, kao opozicionih snaga, od najvećeg značaja", ističe se u pismu.

"Dijalog, komunikacija i saradnja među razločitim političkim snagama su ključni za demokratski razvoj naših društava i građana koje predstavljamo", zaključuju Bilčik i Fajon.