Američka sekretarka za finansije Dženet Jelen u petak se založila za tržišne reforme u Kini i kritikovala drugu najveću svjetsku ekonomiju zbog nedavnih oštrih poteza protiv američkih kompanija i novih kontrola izvoza nekih ključnih minerala.
Jelen je u četvrtak doputovala u Peking da bi pokušala da poboljša narušene odnose dvije zemlje, ali je u obraćanju jasno stavila do znanja da će Vašington i njegovi zapadni saveznici nastaviti da kritikuju kineske "nefer ekonomske prakse".
Uprkos tome što se pominje razdvajanje ekonomija SAD i Kine, podaci pokazuju da su trgovinski odnosi u suštini snažni, i da je trgovina prošle godine dostigla rekordnih 690 milijardi dolara, prenosi agencija Rojters.
"Zalažemo se za zdravu ekonomsku konkurenciju, koja ne ide po šablonu da pobjednik uzima sve, već koja - sa fer pravilima - može vremenom da donese korist objema zemljama", rekla je Jelen kineskom premijeru Li Ćijangu na sastanku u petak, za koji je Sekretarijat za finansije naveo da je bio "otvoren i konstruktivan".
Ne propustite: Bajden nazvao Šija diktatorom, Kina to ocenila "apsurdnim i neodgovornim"Jelen je takođe govorila u Američkoj komori u Kini, nakon "sadržajnih" razgovora sa bivšim vodećim kineskim ekonomistom Lju Heom, bliskim saveznikom predsjednika Ši Đinpinga, i sa odlazećim šefom kineske centralne banke Ji Gangom.
"Jačanje saradnje je realna potreba i ispravan izbor za Kinu i Sjedinjene Države...da bi se unijela stabilnost i pozitivna energija u kinesko-američke odnose", naveo je Li, a prenose kineski državni mediji.
Jelen i drugi američki zvaničnici pokušavaju da poboljšaju odnose sa Kinom, nakon što je američka vojska oborila kineski balon iznad američke teritorije, ali istovremeno i da izvrše pritisak na Peking da odustane od praksi za koje se se smatra da nanose štetu američkim i zapadnim kompanijama.
Jelen je rekla da se nada da će njena posjeta podstaći redovniju komunikaciju dva rivala i dodala da bilo koji potezi Vašingtona da zaštiti svoju nacionalnu bezbjednost, ne bi trebalo da "bespotrebno" ugrožavaju šire odnose.
"Želimo diversifikaciju, a ne razdvajanje. Razdvajanje dvije najveće svjetske ekonomije destabilizovalo bi globalnu ekonomiju, i bilo bi gotovo nemoguće preduzeti", rekla je Jelen.
Američki zvaničnici umanjivali su izglede za postizanje velikog napretka u kontaktima sa kineskim kolegama, ali naglašavaju značaj redovnije komunikacije dvije najveće svjetske ekonomije.
Kina se nada da će Amerika preduzeti "konkretne akcije" da napravi povoljnu sredinu za zdravi razvoj ekonomskih i trgovinskih odnosa, naveo je u saopštenju kineski ministar finansija.
Ne propustite: Blinken i Ši se saglasili da stabilizuju sve lošije odnose SAD i Kine"Nema pobjednika trgovinskog rata ili razdvajanja i prekidanja lanaca", dodaje se u saopštenju.
Američke kompanije u Kini nadaju se da će posjeta sekretarke za finansije osigurati da su trgovinski i komercijalni kanali između dvije zemlje otvoreni, bez obzira na geopolitičke tenzije.
Diplomatski kontakti između dvije zemlje intenzivirani su uoči mogućeg sastanka američkog predsjednika Džoa Bajdena sa Šijem, možda već na samitu G20 u septembru u Nju Delhiju ili na skupu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje u novembru u San Francisku.
Peking je prošlog mjeseca posjetio američki državni sekretar Entoni Blinken koji se na sastanku sa Šijem saglasio da rivalstvo dvije zemlje ne bi trebalo da preraste u konflikt. Kinu bi kasnije ovog mjeseca trebalo da posjeti i Bajdenov izaslanik za klimatska pitanja Džon Keri.
Jelen je direktorima američkih kompanija rekla da bi "stabilan i konstruktivan odnos" dvije zemlje bio od koristi američkim firmama i radnicima, ali da Vašington takođe mora da štiti svoje nacionalne bezbjednosne interese i ljudska prava.
Jelen je rekla da će na sastanku sa kineskim zvaničnicima pokrenuti pitanja kineskih olakšica državnim preduzećima i domaćim firmama, prepreka za pristup stranih firmi tržištu, te nedavnih "kaznenih akcija" protiv američkih kompanija.
Istakla je i da zabrinjava odluka kineskih vlasti da uvede kontrole izvoza galijuma i germanijuma, ključnih minerala koji se koriste u tehnologiji kao što je proizvodnja poluprovodnika.