Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp obećao je u ponedeljak da će brzo po stupanju na funkciju uvesti tarife Kini, Meksiku i Kanadi – zemljama koje su tri najveća trgovinska partnera SAD – što povećava izglede za trgovinske ratove i veće cene za američke potrošače.
Zvaničnici iz tih zemalja upozorili su da bi tarife nanele svima šetu, pogoršale inflaciju i negativno uticale na tržište rada.
Tramp je koristio niz postova na svom Truth Social nalogu da objavi poteze, uključujući i izjavu da će prvog dana na funkciji "potpisati sva potrebna dokumenta za naplatu Meksiku i Kanadi tarifa od 25 odsto na SVE proizvode koji dolaze u Sjedinjene Države, i njihove smešno otvorene granice".
Rekao je da će tarife ostati na snazi dok se ne zaustavi "invazija drogom, posebno fentanil0m, i svih ilegalnih stranaca na našu zemlju!"
Tramp je rekao da Meksiko i Kanada imaju sposobnost da "lako reše ovaj dugo tinjajući problem".
Takođe se požalio na, kako je rekao, ulogu Kine u "ogromnim količinama droge, posebno fentanila, koje se šalju u Sjedinjene Države".
"Dok ne prestanu, mi ćemo Kini naplaćivati dodatnih 10 odsto tarifa, iznad svih dodatnih tarifa, na sve njihove brojne proizvode koji dolaze u Sjedinjene Američke Države", napisao je Tramp.
Ne propustite: Tramp izabrao milijardera Skota Besenta za sekretara za finansije; brojna nova imenovanjaKina je odgovorila rekavši da "niko neće pobediti" u trgovinskom ili tarifnom ratu.
"Kina veruje da je kinesko-američka ekonomska i trgovinska saradnja po svojoj prirodi obostrano korisna", rekao je portparol kineske ambasade u Sjedinjenim Državama Liu Penđu.
Predsednica Meksika Klaudija Šajnbaum u utorak je sugerisala da bi ta zemlja mogla da uzvrati svojim tarifama. Poručila je da je spremna na razgovore o tom pitanju, ali da je droga američki problem.
"Jednu tarifu pratila bi druga kao odgovor, i tako dalje dok ne ugrozimo zajedničke poslove", rekla je Šajnbaum, aludirajući na američke autokompanije koje imaju fabrike na obe strane granice, prenosi AP.
Naglasila je i da je Meksiko uradio mnogo da smanji priliv migranata i dodala da "migrantski karavani više ne dolaze do granice". Međutim, meksički napori da se suzbije trgovina drogom kao što je fentanil - koji proizvode meksički karteli od hemikalija uvezenih iz Kine - oslabili su prošle godine.
Zamenik guvernera kanadske Centralne banke rekao je da je jasno da bi Trampov potez ima posledice sa obe strane granice.
"Ono što se događa u SAD ima veliki uticaj na nas, i nešto poput toga (tarifa) bi jasno uticalo na obe ekonomije", rekao je Ris Mendes, prenosi Rojters.
Sjedinjene Države, Meksiko i Kanada potpisali su novi trgovinski sporazum tokom Trampovog prethodnog mandata, sporazum koji će biti na reviziji 2026.
Dogovor dozvoljava izuzeća ograničenja kada je u pitanju nacionalna bezbednost.
Tramp i kanadski premijer Džastin Trudo razgovarali su o trgovini i bezbednosti granica nakon što je Tramp objavio svoje planove u ponedeljak, rekao je kanadski izvor upoznat sa situacijom.
Novi američki lider na dužnost stupa za nešto manje od dva meseca, što ostalja prostor za pregovore i potencijalne promene planova njegove administracije.
Ne propustite: Ekonomisti se pitaju da li će Tramp ispuniti predizborna obećanjaTrampov kandidat da vodi Sekretarijat za finansije, Skot Besent, napisao je u tekstu za Foks njuz prošle nedelje da tarife mogu biti "korisno sredstvo za postizanje spoljnopolitičkih ciljeva predsednika", uključujući postizanje toga da druge vlade povećaju potrošnju na odbranu ili preduzmu mere u vezi sa trgovinom drogom.
Zamenica kanadskog premijera Kristija Frilend i ministar javne bezbednosti Dominik LeBlan izdali su zajedničku izjavu u ponedeljak uveče naglašavajući bliske veze između SAD i Kanade, uključujući kanadski izvoz energije u SAD i saradnju na zaustavljanju trgovine drogom.
"Naš odnos danas je uravnotežen i obostrano koristan, posebno za američke radnike. Danas Kanada kupuje više od Sjedinjenih Država nego Kina, Japan, Francuska i Velika Britanija zajedno", navodi se u saopštenju.
Tarife plaćaju kompanije koje uvoze proizvode, što znači da bi se ti troškovi, ako se implementiraju, mogli preneti u vidu viših cena za ljude koji kupuju niz dobara uključujući gas, automobile i hranu.
Tramp je koristio tarife kao deo svoje ekonomske agende tokom svoje prethodne administracije, sa posebnim fokusom na robu iz Kine. Kineska vlada je odgovorila uvođenjem svojih tarifa na robu proizvedenu u SAD.
On se takođe fokusirao na bezbednost na američko-meksičkoj granici, naredivši izgradnju šire mreže graničnih zidova i zahtevajući od meksičke vlade da preduzme korake da ukloni migrante iz oblasti u blizini granice sa SAD.
Trampove najnovije najave dolaze u vreme kada broj hapšenja zbog ilegalnih prelazaka granice opada, a podaci iz oktobra pokazuju da su hapšenja bila blizu najnižih brojeva za četiri godine.
U izveštaju su korišćene neke informacije agencija Asošijeted pres, Rojters i Agencije Frans pres.
Nemački izvoznici optimistični po prvi put u nekoliko meseci, uprkos mogućim Trampovim tarifama
Raspoloženje u nemačkoj izvoznoj industriji blago se poboljšalo u novembru jer kompanije, generalno oprezne u pogledu razvoja poslovanja u inostranstvu, čekaju da vide koju će trgovinsku politiku primeniti novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp, pokazalo je istraživanje u utorak.
Indikator izvoznih očekivanja Instituta za ekonomska istraživanja Ifo porastao je na minus 5,9 poena u novembru sa minus 6,5 poena u oktobru, što je prvo povećanje u poslednjih šest meseci.
"Kompanije su uznemirene, ali još uvek čekaju da vide koju će trgovinsku politiku Tramp na kraju primeniti", rekao je Klaus Volrabe, šef istraživanja za Ifo, čije je sedište u Minhenu.
"Pored toga, dolar je snažno apresirao od izbora, što bi moglo biti od koristi izvoznicima", rekao je on, prenosi Rojters.
Neki analitičari pretpostavljaju da bi nemačke isporuke Sjedinjenim Državama mogle u početku da se povećaju u narednim mesecima jer tamošnje kompanije pokušavaju da naruče robu pre mogućeg uvođenja carina, što bi robu poskupilo.
Tramp je tokom svoje predizborne kampanje najavio da će uvesti visoke carine na robu iz Evropske unije.
To bi posebno teško pogodilo ionako zaostalu nemačku ekonomiju jer su SAD najveći kupac njene robe. Prema podacima Svetske banke, Nemačka je treća zemlja u svetu po izvozu, iza Kine i SAD.