Međunarodni eksperti za hemijsko oružje suočavaju se sa dilemom.
Pobunjenici su im dali koordinate mesta na kojem su sahranjene desetine žrtava navodnog smrtonosnog napada gasom, zbog kojeg su ranije ovog meseca SAD i saveznici Velika Britanija i Francuska izveli vazdušne udare na postrojenja koja proizvode hemijsko oružje u Siriji.
Međutim, da bi stručnjaci dobili pristup i uzeli uzorke sa leševa, potrebna im je dozvola sirijskih ili ruskih zvaničnika, za koje strahuju da će ih opstruirati.
Više od 40 žrtava napada za koji se sumnja da je hemijski, na sirijski grad Dumu, u pregrađu glavnog grada Damaska, sahranili su pobunjenci u neobeležene grobove, rekao je za britanski "Sandej telegraf" politički aktivista, pobunjenički komandant i bivši sirijski general, Zaher ak-Skat.
On se nada da će međunarodni inspektori biti u mogućnosti da priđu mestu i da uzmu uzorke sa kose, kože i odeće poginulih, što su mogući krucijalni dokazi koji bi podržali tvrdnje da je sirijska vlada izvela napad gasom.
"Oni su sahranjeni onako kako su nađeni. Biće lako uzeti uzorke iz njihove kose i odeće i eventualno dokazati šta je bilo korišteno", rekao je.
Sjedinjene Države, Francuska i Britanija ostaju ubeđene da je Duma bila meta hemijskog napada 7. aprila, a svoje tvrnje baziraju na javno dostupnim informacijama i svojim sopstvenim obaveštajnm podacima, za koje kažu da pokazuju da su korišćeni hlor i moguće nervni agens, možda sarin.
Sirijska vlada i Rusija negiraju da se dogodio bilo kakav hemijski napad, tvrdeći da je sve isfabrikovano ili podmetnuto od pobunjenika i Belih šlemova, spasilaca dobrovoljaca koji rade na pobunjeničkim teritorijama.
Prikupljeni uzroci
U subotu, tim inspektora iz Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW) ušao je u Dumu, nakon što su bili primorani da čekaju gotovo nedelju dana u glavnom gradu Sirije ili na dozvolu da započnu svoj rad koji uključuje i prikupljanje uzoraka, uzimanje izjava od preživelih i prikupljanje video dokaznog materijala, ili na odobrenja bezbednosnih zvaničnika UN.
Francuski ministar inostranih poslova, Žan Iv le Drian, rekao je da je odlaganje povezano sa "opstrukcijom" sirijske vlade predsednika Bašara al Asada, koja ima za cilj podrivanje vrednosti istrage.
OPCW kaže da je njihov tim posetio jedno od dva mesta za koja se tvrdi da su bombardovana. Prikupljeni su uzorci koji su prvo poslati u laboratoriju u Hagu, a onda analizirani u drugim laboratorijama, saopštila je agencija. Inspektori su takođe prikupili i druge informacije i "materijale", kaže se.
"OPCW će oceniti situaciju i razmotriti buduće korake, uključujući i još jednu moguću posetu Dumi", saopštila je posmatračka agencija.
Važni tragovi otrovnih hemikalija verovatno bi mogli da budu još prisutni u okruženju i na ostacima žrtava, rekao je Alastar Hej, toksikolog i stručnjak za zaštitu životne sredine sa britanskog univerziteta u Lidsu.
"Nervni agensi, poput sarina, mogu biti prisutni u okruženju mnogo nedelja nakon što su upotrebljeni, posebno ako tražite na mestu gde je oružje eksplodiralo", rekao je. "Uzroci sa autopsije, ukoliko budu dostupni, mogli bi da obezbede neprocenjivo vredne dokaze, a nervni agens može biti pronađen u mnogim organima", rekao je on za agenciju AFP.
Ali, dokazi upotrebe hlora brzo nestaju, tvrdi toksikolog.
Tvrdnje i kontratrvrdnje
Pobunjenici i aktivisti optužili su sirijsku vladu i Ruse, koji su poslali vojnu policiju u Dumu nakon što su pobunjenici pristali da se povuku nakon 7. aprila, da su uklonili forenzičke dokaze upotrebe hemijskog oružja. Napad u Dumi bio je tema vihora suprotstavljenih tvrdnji i kontratvrdnji i rivalskih teorija, većinom na internetu. Kremlj je optužio Britaniju da je naredila pobunjenicima da isceniraju napad.
"Pošto bilo kakav ratni zločin u Siriji dobija značajnu medijsku pokrivenost, postoje koncentrisani napori pro-Kremlj i pro-Asad nastrojenih pojedinaca i medija da šire tvrdnje napadajući Sirijsku civilnu zažtitu (Bele šlemove), koji su glavni izvor informacija i snimaka ratnih zločina u ovom konfliktu. Ti napadi generalno potpadaju pod dve kategorije: Tvrdnje da su Beli šlemovi al Kaida ili ISIS (ili čak ponekad oba) i tvrdnje da Beli šlemovi lažiraju slike ratnih zločina za lakoverno zapadno javno mnjenje i medije", kaže Eliot Hidžins, slobodni istraživački novinar.
Hidžonsovo geo-istraživanje trajektorije rakete ispaljene u hemijskom napadu 2013. godine primljeno je naširoko kao važan dostupan dokaz koji je suprotan negiranju sirijske vlade.
Sirijska vlada negira da je ikada koristila hemijsko oružje tokom sedmogodišnjeg konflikta. Ali, eksperti UN i OPCW okrivili su vladu za četiri smrtonosna napada gasom, uključujući i onaj na pobunjeničke gradove Kan Šeikun pre godinu dana, koji je uključivao nervni agens sarin, koji je ubio više od 80 ljudi.
Od 7. aprila, ruske i sirijske državne televizije emitovale su izveštaje koji izazivaju sumnju u napad u Dumi. Izveštaju su uključili svedočenja lokalnih doktora i stanovnika i u jednom slučaju deteta, koji su rekli da je ceo incident izrežiran. Ali, stanovnici Dume rekli su zapadnim novinarima da su svedočenja bila iznuđena.