Bivši katalonski lider Pudždemon vratio se u Španiju nakon sedam godina u egzilu, uprkos nalogu za hapšenje

  • Asosijeted pres

Lider katalonskih indipendista i bivši predsednik Karles Pudždemon obraća se pristalicama po dolasku u katalonski parlament, gde treba da prisustvuje debati o investicijama u Barseloni, Španija, 8. avgusta 2024.

Bivši katalonski lider Karles Pudždemon, koji je pobegao iz Španije nakon što je pre skoro sedam godina organizovao referendum o nezavisnosti u bogatom španskom regionu, koji je proglašen nezakonitim, vratio se u četvrtak u zemlju uprkos nalogu za hapšenje koji je na čekanju.

Pudždemon se pojavio u Barseloni nakon putovanja iz Belgije. Održao je govor pred velikim brojem pristalica. On se suočava sa optužbama za proneveru zbog učešća u pokušaju da se Katalonija odvoji od ostatka Španije.

Obraćajući se okupljenima, Pudždemon je optužio španske vlasti za "razbijanje" katalonskog separatističkog pokreta.

"Poslednjih sedam godina bili smo proganjani jer smo želeli da čujemo glas katalonskog naroda", rekao je Pudždemon. "Oni su učinili da je biti Katalonac nešto sumnjivo".

Dodao je: "Svi ljudi imaju pravo na samoopredeljenje".

Referendum 2017. koji je organizovao Pudždemon u to vreme proglasili su nezakonitim i centralna vlada Španije, i Ustavni sud.

Pudždemon je svoju karijeru posvetio cilju stvaranja nove zemlje na severoistoku Španije - borbi koja traje decenijama. Njegov uglavnom beskompromisan pristup doveo je do političkog sukoba sa drugim separatističkim partijama, kao i sa centralnom vladom Španije.

Pudždemon se pojavio u centralnom parku Barselone gde je nekoliko hiljada pristalica separatista koji su se okupili u iščekivanju njegovog dolaska mahalo katalonskim zastavama. Zamahivao je kroz vazduh pozdravljajući okupljene po sunčanom, vedrom danu.

Lider katalonskih separatista i bivši predsednik Karles Pudždemon stiže na skup kako bi se obratio okupljenima ispred parlamenta Katalonije, u Barseloni, Španija, 8. avgusta 2024.

Događaj je organizovala njegova politička partija Zajedno za Kataloniju (Junts), nekoliko sati pre nego što je nova regionalna vlada nedaleko odatle trebalo da preuzme dužnost u blizini.

Lokalna policija bila je raspoređena u bezbednosnom prstenu oko dela parka gde se iza zidova nalazi zgrada katalonskog parlamenta. Pudždemon, obučen u tamno odelo, belu košulju i kravatu, krenuo je prema zgradi praćen masom pristalica.

Pudždemon je ranije javno najavio da se vraća u Španiju, iako nije dao detalje o putovanju.

Pudždemonovo prisustvo u Španiji će verovatno izazvati ponovnu političku napetost oko tinjajućeg pitanja katalonske nezavisnosti. Neuspeli pokušaj secesije izazvao je dugotrajnu ustavnu krizu.

Nije odmah bilo jasno kako će vlasti postupiti dalje ako Pudždemon bude uhapšen.

Ne propustite: Španija pomilovala lidere katalonskih separatista

Sporni zakon o amnestiji, koji je izradila španska koaliciona vlada predvođena socijalistima, potencijalno bi mogao da učini da Pudždemon i stotnije stotine drugih pristalica katalonske nezavisnosti budu oslobođeni.

Ali predlog zakona, koji je ranije ove godine odobrio španski parlament, osporava Vrhovni sud, koji tvrdi da se pomilovanje ne odnosi na proneveru, za razliku od drugih zločina za koje je Pudždemon ranije bio optužen. Pudždemon bi mogao da bude stavljen u pritvor.

Povratak bivšeg katalonskog lidera zapretio je da zakomplikuje dogovor postignut posle višemesečnog zastoja između Katalonske socijalističke partije (PSC) Salvadora Ile i druge glavne katalonske separatističke partije i levičarske Eskere republikanske (ERC).

Taj dogovor je obezbedio dovoljno podrške u katalonskom parlamentu da Ila postane sledeći regionalni predsednik.