FBI: Onesposobljeno hakersko sredstvo elitnih ruskih špijuna

ARHIVA: FBI logo na majci agenta u Njujorku (Foto: REUTERS/Carlo Allegri)

Američki Federalni istražni biro (FBI) sabotirao je zlonamjerni softver koji koriste elitni ruski špijuni, saopštile su u utorak američke vlasti i time dale uvid u ditigalni rat dvije sajber supersile.

Visoki zvaničnici organa za sprovođenje zakona saopštili su da su eksperti FBI-a identifikovali i onesposobili malver koji agenti ruske Federalne bezbjednosne službe (FSB) koriste za hakovanje niza američkih kompjutera. To će, kako se nadaju američke vlasti, zadati smrtonosan udarac jednom od vodećih ruskih programa za špijuniranje u sajber prostoru.

"Procjenjujemo da je to njihovo glavno sredstvo za špijunažu", rekao je jedan od zvaničnika novinarima i dodao da se Vašington nada da će u ovoj operaciji ono "biti uništeno na virtuelnom ratištu".

Ne propustite: SAD upozoravaju da Rusija postaje kreativna u sajber prostoru

Zvaničnik je špijune iz FSB, odgovorne za malver poznat kao "Zmija" (Snake), identifikovao kao pripadnike ozloglašene hakerske grupe "Turla".

Ta grupa je aktivna dvije decenije protiv niza meta bliskih NATO-u, američkih vladinih agencija i tehnoloških kompanija, saopštio je visoki zvaničnik FBI.

Zvaničnik se novinarima obratio pod uslovom da ostane anoniman prije zvanične objave, prenosi agencija Rojters. Sličnu operaciju su objavile bezbjednosne agencije u Velikoj Britaniji, Kadani, Australiji i na Novom Zelandu.

Iz Sekretarijata za pravosuđe u utorak je saopšteno da je poremećena ruska višegodišnja kampanja sajber špijunaže, u okviru koje su ukradene osjetljive informacije iz kompjuterskih mreža desetina zemalja, uključujući SAD i druge NATO članice.

"FSB se 20 godina oslanjala na malver za sajber špijunažu protiv SAD i njihovih saveznika - tome je danas kraj", naveo je u saopštenju pomoćnik sekretara za pravosuđe Metju Olsen.

Ruske diplomate nisu odgovorile na zahtjev Rojtersa za komentar. Moskva redovno negira optužbe da izvodi špijunske operacije u sajber prostoru.

Turla se smatra jednim od najsofisticiranijih hakerskih timova.

"Opstaju u sjenci, fokusirajući se na tajnu i operativnu bezbjednost. Oni su među našim najtežim metama", rekao je Džon Haltkvist, potpredsjednik za analizu prijetnji u američkoj kompaniji za sajber bezbjednost Mandiant.

Američa vlada je onesposobljavanja malvera grupe Turla nazvala "Operacija Meduza". FBI i njegovi partneri identifikovali su gdje je hakersko sredstvo korišćeno i napravili jedinstvenu mrežu podataka za ometanje hakerske infrastrukture.

FBI je koristio postojeće naloge za pretres da pristupi ruskom zlonamjernom programu u okviru kompjuterske mreže žrtava u SAD i da prekine konekciju. Visoki zvaničnik FBI rekao je da je sredstvo biroa kreirano da komunicira samo sa ruskim špijunskim programom, bez pristupa ličnim podacima žrtava.