Zajednice se suočavaju sa dvostrukim izazovom: Zavisnost i beskućništvo

Ubica Fentanil - beskućništvo

Kent Hej dolazi u šatorsko naselje na Zelenoj reci u okolini Sijetla više od dve godine, pokušavajući da uveri ljude da pristanu da se leče od zavisnosti i presele u sklonište. Zloupotreba fentanila je česta u kampovima, gde se miris spaljenih pilula meša sa mirisom dima iz logorske vatre.

“Mislim da je retko da naiđem na osobu koja ne koristi drogu. I veoma je teško navesti te ljude da učestvuju u bilo kakvom tretmanu", kaže Hej.

Rešavanje kombinovanih izazova zavisnosti od fentanila i beskućništva može biti politički polarizovano. Članica saveta okruga King, Sara Peri, ističe da rešenje zahteva odgovor na više nivoa, uključujući saradnju zajednice.

“To su naši ljudi. Dolaze iz našeg okruženja. Ostaju u našem okruženju. To su naša deca, naši roditelji, naši braća i sestre i naši rođaci. Ne mogu samo da odu negde. Moramo tu zajedno da se uključimo i učinimo pravu stvar, tako da svako ima sigurno mesto za život, i da se svako oseća sigurno hodajući okolo", kaže Peri.

Your browser doesn’t support HTML5

Bolest zavisnosti i beskućništvo, izazovi društva

Pustiti zavisnike od fentanila da odluče kada su spremni za lečenje je nehumano, kaže bivša članica Okružnog veća Keti Lambert. Ona se zalaže za obaveznu rehabilitaciju.

“Treba im mesto gde su u suštini primorani da koriste svoje vreme da očiste svoja tela da bi mogli da donose dobre odluke. I kao i svi ostali, ako hodate ulicom i vidite da neko ima napad slepog creva, ne kažete im: ‘Pobrinuću se za vas kad budete spremni’. Već ih odmah pokupite i zatražite pomoć. To je ono što je potrebno ovde", ističe Lambert.

U Univerzitetskom centru za edukaciju, epidemiologiju i istraživanje droge angažovanjem u zajednici, Kejleb Banta-Grin navodi da je poboljšanje socijalnih i medicinskih usluga efikasnije i manje štetno nego obavezno lečenje.

“Pre nego što počnemo da prisiljavamo ljude na lečenje, ono što ja tvrdim je, zašto ne bismo napravili mnogo bolje tretmane koje ljudi zaista žele? Jer kada to uradimo, oni stanu u red za to", smatra Grin.

U međuvremenu, radnici kao što je Hej nastavljaju da se sastaju sa zavisnicima od fentanila tamo gde su i pokušavaju da im pomognu.

Ne propustite: Fentanil: Jedinstven izazov za američku policiju

Prema podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti, sintetički opijati su glavni uzrok smrti od predoziranja narkoticima u Americi, a pre svega je u pitanju fentanil, koji može da bude 50 puta jači od heroina. Američka policija kaže da se fentanil jeftino pravi od hemikalija koje uglavnom dolaze iz Kine, i krijumčare kroz Meksiko do Sjedinjenih Država.