Na predstavljanju dosijea Rudnice, direktorka Fonda Sandra Orlović je istakla da su u ubistvo više od 70 albanskih civila u selima Rezala, Staro Čikatovo, Donja Zabela i Gladno Selo umešani pripadnici 37. motorizovane brigade Vojske Jugoslavije na čijem je čelu tada bio Ljubiša Diković. Takođe, on se smatra odgovornim i za postupak „asanacije bojišta“ u okviru kojeg su tela 52 žrtve odneta sa mesta zločina, a potom skrivana 15 godina u masovnoj grobnici u Rudnici kod Raške:
"Na sva tri pravca istraživanja naišli smo na uverljive dokaze koji samostalno, ili u vezi sa drugi dokazima ukazuju na nesumnjivu odgovornost, ili ulogu pripadnika 37. motorizovane brigade VJ, čiji je komandant u to vreme bio današnji načelnik Generalštaba VS Ljubiša Diković", ističe Sandra Orlović.
Po rečima direktorke za pravna pitanja FHP Milice Kostić pripadnici vojske i policije koristili su na Kosovu "uobičajen obrazac delovanja" - ušli bi u selo, opljačkali kuće, proterali žene, decu i ponekad starce, a muškarce streljali:
"Meštani koji su preživeli zločin i koji su se krili u okolnim šumama su ta tela sahranili, pošto su bila ostavljena na tom mestu, i tu su ih sahranili gde su ih našli. I prema njihovom svedočenju početkom juna 1999. godine, pre povlačenja srpskih snaga sa Kosova, policija je ušla u selo, iskopala grobnice, tela natovarila na kamion i odvezla u nepoznatom pravcu."
Povodom optužbi Fonda za humanitarno pravo danas se oglasio i premijer Srbije Aleksandar Vučić, koji je ocenio da se vodi kampanja protiv Vojske Srbije i da jedan deo deo političke javnosti i političara pokušava da sruši sve ono što je u Srbiji dobro. Po njegovim rečima napadi na Vojsku Srbije su krenuli nakon doprinosa u odbrani Srbije od poplava, nastavljeni posle parade povodom oslobođenja Beograda, a to ima veze i sa izazivanjem nestabilnosti u Srbiji, ocenio je Vučić.