Goranu Vesiću ukinut pritvor u slučaju rušenja nadstrešnice u Novom Sadu

Goran Vesić, bivši ministar infrastrukture, arhiva (AP Photo/Darko Vojinovic)

Doskorašnjem ministru infrastrukture i građevinarstva Goranu Vesiću ukinut je pritvor, saopštio je Viši sud u Novom Sadu. U obrazloženju za ovu odluku navodi se da ne postoji osnovana sumnja da je izvršio teško krivično delo protiv opšte sigurnosti, ali se navodi i da ova odluka suda ne utiče na dalju istragu koju vodi Više javno tužilaštvo u Novom Sadu.

Goran Vesić je uhapšen 21. novembra, tri nedelje pošto se na Železničkoj stanici u Novom Sadu srušila nadstrešnica i ubila 14 ljudi, a jedna osoba je kasnije preminula u bolnici. Još dve osobe su teško povređene i nalaze se na bolničkom lečenju.

Vesić je pet dana nakon tragedije podneo ostavku na mesto ministra. Uhapšen je pod sumnjom da je izvršio teško delo protiv opšte sigurnosti i bio mu je određen pritvor od 30 dana. Nedugo po pritvaranju, Vesić je počeo štrajk glađu, a u utorak je prebačen u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici.

Ne propustite: Tužilaštvo: Zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu uhapšeno 12 ljudi, među njima i Goran Vesić

U sredu je vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu saopštilo da mu se pritvor ukida i naložilo da odmah bude pušten na slobodu.

"Istraga se pokreće protiv lica za koje postoje osnovi sumnje da je učinilo krivično delo, odnosno skup činjenica koje posredno ukazuju da je učinjeno krivično delo ili da je određeno lice učinilac krivičnog dela. Međutim, pritvor se može odrediti samo protiv lica za koje postoji osnovana sumnja da je učinilo krivično delo, što je skup činjenica koje neposredno ukazuju da je određeno lice učinilac krivičnog dela. Dakle, da bi se prema nekom licu mogao odrediti pritvor neophodno je da postoji viši stepen sumnje u odnosu na stepen sumnje koji je dovoljan za pokretanje istrage", navodi se u saopštenju suda.

Viši sud konstatuje da, prilikom odlučivanja o pritvoru, prvo mora da utvrdi da li postoji osnovana sumnja da je neko lice izvršilo krivično delo, te da u "konkretnom slučaju za sada ne proizilazi". Zbog toga, kako se navodi, sud je ocenio da ne postoji bojazan da bi Vesić uticao na svedoke ili ispunjavao neki drugi uslov koji zakon propisuje kao osnov za određivanje pritvora.

Sud je naložio da se Vesić odmah pusti na slobodu, a ukidanje pritvora ne utiče na dalje vođenje istrage, zaključuje se u saopštenju Višeg suda u Novom Sadu.

Zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu uhapšeno je još 12 osoba, među kojima su i Vesićeva pomoćnica Anita Dimoski, v.d. direktora Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković i bivši direktor tog preduzeća Nebojša Šurlan.