Građani i političari odali poštu predsedniku Karteru na Kapitol hilu

Kovčeg sa telom Džimija Kartera na Kapitol hilu, 8. januar 2025. (REUTERS/Marko Djurica)

Hiljade ljudi, uprkos izuzetno niskim temperaturama, došlo je u zgradu Kongresa na Kapitol hilu da oda počast preminulom predsedniku SAD Džimiju Karteru.

Među njima je bila i potpredsednica SAD Kamala Haris, koja je istakla dostignuća i humanost predsednika koji je preminuo u 101. godini 29. decembra prošle godine.

Dejvid Smit, profesor Karter škole za mir i rešavanje konflikta na Univerzitetu Džordž Mejson, rekao je Glasu Amerike da je Karter uticao na njegovu karijeru. Došao je da mu oda poštu.

"Imao je veliki uticaj na mnoge. Njegov rad na unapređenju prava manjina, imenovanje žena u pravosuđu, zaštita životne sredine, promovisanje ljudskih prava - za mene su sve to bile jako važne stvari", kaže Smit.

Kovčeg sa telom 39. američkog predsednika stoji u delu Kongresa koji se zove rotunda i tu će biti do zvanične komemoracije u Nacionalnoj katedrali u četvrtak u 10 ujutro po lokalnom vremenu.

Građani odaju počast Džimiju Karteru na Kapitolu, 8. januar 2025. (REUTERS/Evelyn Hockstein)

Lider senatske republikanske većine Džon Tun je Kartera opisao kao "veterana mornarice, uzgajivača kikirikija, guvernera Džordžije, predsednika SAD, dobitnika Nobelove nagrade, borca za mir i ljudska prava, ali na prvom mestu - odanog sluge boga i ljudi".

Potpredsednica Haris je veličala njegovu politiku.

"Bio je prvi predsednik SAD koji je imao sveobuhvatnu energetsku politiku i prvi koji je podržao proizvodnju čiste energije. Inicirao je donošenje više od deset velikih zakona o zaštiti životne sredine. On je više nego udvostručio broj američkih nacionalnih parkova".

Karter je preminuo u svom domu u Džordžiji, posle dve godine na palijativnoj nezi. Njegovo telo je dovezeno u Vašington iz njegovog rodnog mesta Plejns, gde će biti sahranjen posle državne komemoracije u Nacionalnoj katedrali.

Ne propustite: Trodnevno opraštanje od Džimija Kartera u Vašingtonu

Članovi Kongresa su za Glas Amerike govorili šta je za njih značio Džimi Karter.

Demokrata iz Severne Karoline, Alma Adams, rekla je da je 39. predsednika smatrala "moralnom osobom".

"Držao je propoved u crkvi nedeljom, a i ja sam! Ali mislim da je presudno to što je brinuo o ljudima. Bio je narodni predsednik".

Republikanac iz Severne Karoline Ralf Norman je rekao da nije saglasan sa Karterovim političkim stavovima, ali da smatra da je bio "dobar čovek i da je služio svojoj zemlji".

"Voleo je Ameriku. Nisam se slagao sa njegovim politikama, ali ne možete da mu osporite patriotizam. Jednostavno je voleo svoju zemlju".

Životni put Džimija Kartera

Govor na komemoraciji održaće predsednik SAD Džo Bajden.

"Možda nikada neće biti sličnih njemu, ali možemo samo da se trudimo da budemo malo više kao Džimi Karter", naveo je Bajden u pismu povodom njegove smrti.

Na komemoraciji se očekuje i novoizabrani predsednik Donald Tramp.

Bil Galston iz Instituta Brukings za Glas Amerike je rekao da su "Bajden i Karter imali nešto zajedničko - obojica su bili predsednici u samo jednom mandatu i platili su cenu što su neke svoje političke odluke stavljali iznad dnevne politike".

Upitan da li Karter i Tramp imaju nešto zajedničko, Galston je odgovorio da je reč o "dijametralno različitim ljudima u svakom asopektu sem jednog - da su na poziciju predsednika došli kao autsajderi".