Huper: Cilj Bele kuće je stabilizacija položaja i Srbije i Kosova

  • Jela Defrančeski

Džejms Huper, bivši američki diplomata i stručnjak za Balkan

Administracija predsednika Donalda Trampa okrenula je novi list u pokušaju normalizovanja odnosa između Beograda i Prištine koje bi dovelo do bržeg članstva Srbije u Evropskoj uniji, kao i članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, tvrdi Džejms Huper, bivši visoki diplomata i dobar poznavalac prilika na području Zapadnog Balkana.

Huper posebno ističe da Vašington priželjkuje rezultat koji bi bio u obostranom interesu sukobljenih strana.Po Huperovima rečima, Sjedinjene Države su duboko zainteresovane za dijalog između Beograda I Prištine koji bi doveo do rešenja i koji bi isključio svaku mogućnost novog konflikta između dve strane.

Sjedinjene Države žele ishod koji će biti u korist i Srbije i Kosova. Cilj je postići rezultat koji će stabilizovati položaj i Srbije i Kosova, i ujedno smanjiti mogućnost bilo kakvog većeg konflikta između dve strane. Nije uopšte reč o nekim teritorijalnim pomeranjima, već unapređenju položaja dve zemlje u odnosu na SAD i Evropsku uniju. Ishod pregovora trebalo bi da vodi unapređenju odnosa Srbije sa Amerikom i skorijem pridruženju Uniji, dok bi Kosovu doneo neophodno unapredjenje odnosa sa Evropskom unijom. Odnosi sa SAD su već veoma dobri,“ kaže Huper.

On takođe ističe da bi eventualna preokupiranost granicama mogla da ugrozi važniji cilj, otvaranje puta ka boljem statusu i Srbije i Kosova u odnosu na Zapad:

„Potpuno novi odnosi sa SAD i Evropom. Amerika ne želi da prejudicira konačan dogovor, ali se zalaže za sporazum, koji će širom otvoriti put ka jačim odnosima sa Zapadom kao i konstruktivnim odnosima između Srbije i Kosova. Poznato mi je da veliki broj Srba i Kosovara ne veruje da je to uopšte moguće zbog nasleđa međusobnih istorijskih sporova. Međutim, takav stav vraća u prošlost. To je stari, provincijalni način razmišljanja, koji ne vodi ka budućnosti.“

Srbija i Kosovo dobili su novu šansu da izbegnu tu zamku, tvrdi Huper:

"Nije reč o odnosima između Srbije i Kosova, nalik onima koje su Francuska i Nemačka izgradile posle Drugog svetskog rata. Međutim, verujem da njihovi odnosi mogu da budu mnogo bolji. Ukoliko se budu nadmetali kilometrima i miljama, propustiće priliku da afirmišu svoj položaj i postignu daleko konstruktivnije odnose sa SAD i Evropom. To je kako ja iz Vašingtona vidim situaciju na terenu.“

Huper se osvrnuo i na ulogu Rusije na području Zapadnog Balkana.

"Nevolja je u tome što mešanje Rusije često vodi stvaranju zamrznutog konflikta. Sadašnja prilika možda nije baš poslednja za postizanje trajnog rešenja srpsko-kosovskog spora, ali ne bi bilo dobro da sadašnje stanje pređe u stanje statičnosti. To na Balkanu obično vodi konfliktnoj situaciji. A kada se to desi, zatvara se i prostor za rešavanje putem pregovora, na scenu stupa tvrda politika, kao i isto tako tvrdi političari.“

„Na Balkanu, kada se ne ide napred, situacija se odmah pogoršava,“ upozorava Huper.