U Nagasakiju je u ponedeljak obeležena 76. godišnjica američkog bombardovanja tog japanskog grada atomskom bombom, a njegov gradonačelnik pozvao je Japan, Sjedinjene Države i Rusiju da učine više na uklanjanju nuklearnog oružja.
U svom govoru u Parku mira Nagasaki, gradonačelnik Tomihisa Taue pozvao je japansku vladu da preuzme vodeću ulogu u stvaranju zone bez nuklearnog oružja u sjeveroistočnoj Aziji, umesto što ostaje pod američkim nuklearnim kišobranom - što se odnosi na obećanje SAD da će koristiti vlastito nuklearno oružje kako bi branile svoje saveznike koji nemaju takvo oružje.
Taue je takođe izdvojio Sjedinjene Države i Rusiju - koje imaju daleko najveće arsenale - da učine više za nuklearno razoružanje, jer je izrazio zabrinutost da su se nuklearne države povukle iz napora razoružanja i da nadograđuju i minijaturizuju nuklearno oružje.
Ne propustite: Japan obeležio 75. godišnjicu predaje bez izvinjenja premijera"Molimo vas težite ka izgradnji zone bez nuklearnog oružja u sjeveroistočnoj Aziji koja bi stvorila 'nenuklearni kišobran' umesto 'nuklearnog kišobrana' i bila korak u smeru sveta bez nuklearnog oružja", rekao je Taue rekao dok je pozvao japansku vladu da učini više kako bi preduzela mere za nuklearno razoružanje.
U 11:02, u trenutku kada je bombarder B-29 bacio plutonijumsku bombu, preživeli stanovnici Nagasakija i drugi učesnici ceremonije minutom ćutanja odali su počast za više od 70.000 ubijenih.
Do bombardovanja 9. avgusta 1945. došlo je tri dana nakon što su Sjedinjene Države izvele prvi atomski napad u svetu na Hirošimu, ubivši 140.000 ljudi. Japan se predao 15. avgusta, čime je okončan Drugi svetski rat.
Gradonačelnik je takođe pozvao japansku vladu i zakonodavce da brzo potpišu Ugovor o zabrani nuklearnog oružja iz 2017. koji je stupio na snagu u januaru.
Tokio se odriče sopstvenog posedovanja, proizvodnje ili smeštaja nuklearnog oružja, ali kao saveznik SAD, Japan ugošćuje 50.000 američkih vojnika i zaštićen je američkim nuklearnim kišobranom. Bezbednosni aranžman posle Drugog svetskog rata komplikuje nastojanje da Japan potpiše sporazum, jer jača svoju vojsku, a istovremeno pojačava odbrambenu saradnju sa drugim državama s nuklearnim oružjem, poput Britanije i Francuske, kako bi se suočio sa pretnjama, između ostalog onim iz Severne Koreje i Kine.
Ne propustite: Nagasaki obeležava 75. godišnjicu bacanja atomske bombe na gradPremijer Jošida Suga rekao je da je bezbednosno okruženje ozbiljno i da su globalni stavovi duboko podeljeni oko nuklearnog razoružanja i da je potrebno ukloniti nepoverenje promovisanjem dijaloga i formirati zajedničko tlo za diskusiju.
Taue je također pozvao da bude načinjen značajan napredak u pravcu nuklearnog razoružanja na redstojećoj konferenciji Ugovora o neširenju nuklearnog oružja sedeće godine, "počevši od većih koraka SAD i Rusije u smanjenju nuklearnog oružja".
On je zatražio od Sugine vlade da pojača i ubrza medicinsku i socijalnu podršku za starije preživele osobe koje su preživele atomsko bombardovanje, ili hibakušu, čija je prosečna starost sada preko 83 godine.