Još jedan avion sa medicinskom opremom, koji je organizovan uz finansijsku podršku Evropske unije, sleteo je jutros na aerodrom "Nikola Tesla”.
Pomoć obuhvata respiratore, zaštitne maske i odela, medicinske rukavice i testove, a namenjeni su zdravstvenim institucijama širom zemlje i drugima koji su na prvoj liniji borbe protiv širenja pandemije virusa Kovid 19.
Na zahtev Vlade Srbije i uz finansijsku podršku EU, od 26. marta ovo je deseti avion koji je organizovao UNDP.
Ne propustite: EU opremila 20 bolnica pre epidemije, nastavlja se partnerstvo sa SrbijomAvion sa medicinskom pomoći koja je stigla u Srbiju dočekali su premijerka Srbije Ana Brnabić, šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici i ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović, a agencija Tanjug je uživo na svom Youtube kanalu prenosila sletanje.
"Velika zahvalnost našim partnerima iz EU koji su donirali novac, ne samo za let, već i za najveći deo opreme na letu", rekla je Brnabić.
Brnabić je navela da je EU nabavila i trijažne kontejenere, od kojih su neki već dopremljeni u Srbiju, za trijažu pacijenata pozitivnih na Kovid 19 ili onih koji još čekaju testove.
“Očekujemo dodatne naredne nedelje, kao i podršku u vidu mašina za kiseonik i respiratore. Stojimo zajedno sa EU pred ovim izazovima”, rekla je Brnabić.
Ne propustite: Godfri za Glas Amerike: Pomoć u ovoj krizi ne treba politizovatiNavela je da je ovo 11. let, od 15, za koje EU plaća transport, dodajući da let jednog aviona iz Kine košta između 400.000 i 500.000 evra.
Podsetila je da je dogovoreno da 93 miliona evra opredeljnih iz IPA programa, bude usmereno za hitnu medicinsku pomoć i podršku, uz 78 miliona evra za ekonomski oporavak Srbije.
Dodala je da se partneri iz EU i sami suočavaju sa velikim izazovima u brobi protiv Kovida-19 ali su izdvojili značajna sredstva za pomoć Srbiji u ovoj borbi.
U narednim danima još letova pomoći
Još četiri aviona sa medicinskom opremom, čiji transpost finansira EU, stići će u Srbiju u narednim danima, najavio je danas šef delegacije Fabrici i istakao da se razmatra kako da EU dodatno pomogne Srbiji u ublažavanju i ekonomskih posledica izazvanih pandemijom korona virusa.
''U narednih danima očekujemo najmanje četiri leta, za početak imaćemo ukupno 15 kargo letova sa materijalom i opremom, a transport plaća EU. Nešto od opreme, kao što su maske, respiratori i slično je kupila EU i donirala Srbiji", rekao je Fabrici.
Podsetio je da je EU platila i nabavku 100 kontejnera za trijažu, od kojih je 15 već postavljeno ispred bolnica po čitavoj zemlji. Reč je o trijažnim kontejnerima koji se proizvode u Srbiji, a EU obezbeđuje materijale.
Fabrici je kazao da je pomoć u medicinksoj opremi deo šire saradnje između Srbije i EU i dodao da se već razmišljamo i o ekonomskim merama.
''Stavili smo Srbiji na raspolaganje 78 miliona evra za ekonomski oporavak. Zajedno sa premijerkom Brnabić i ministarkom Joksimović razmatramo kako da intervenišemo u cilju bržeg ekonomskog oporavka'', naveo je Fabrici.