Tokom posete Singapuru, Keri je izneo niz ciljeva koji bi trebalo da budu realizovani pomoću TPP-a, navodeći da će taj sporazum ne samo stvoriti ekonomske mogućnosti uključenim zemljama već služiti i kao primer podrške “dobroj upravi, transparentnosti i odgovornosti.”
Pregovori su trajali godinama a prošle nedelje, ministri trgovine, na sastanku na Havajima, nisu uspeli da se dogovore o konačnom sporazumu. Ukoliko bude sklopljen, TPP bi pokrivao 40% svetskih ekonomskih aktivnosti.
Keri je izjavio da bi TPP podigao standarde jer bi učesnice morale da se povinuju medjunarodnim standardima na polju ekologije i tržišta rada, državne kompanije bi se pošteno takmičile na tržištu sa privatnim, a kompanije ne bi smele da zapošljavaju maloletne radnike ili obavljaju proizvodnju u uslovima u kojima nije zaštićena bezbednost radnika.
“Sporazum će pokazati ono što vidimo i u Singapuru i SAD – da se održivi razvoj i prosperitet pospešuju ako postoji sloboda za inovacije, eksperimentisanje i ekonomsku utakmicu na jednakim osnovama”, istakao je Keri.
On je podsetio na novi plan predsednika Obame o smanjenju emisije ugljenika u američkim elektranama, navodeći da je rešenje za klimatske promene – transformisanje energetske politike, te da to ima “ogroman ekonomski potencijal”.
“Klimatske promene su kriza koja nikoga ne čeka i ne poštuje granice, ali još ima vremena, prema procenama naučnika, da se smanji emisija štetnih gasova i spreče najteže posledice po planetu”, izjavio je Keri. “Svako ko vam govori nešto drugo greši i ne barata naučnim činjenicama.”
Keri je došao u Singapur u okviru posete pet zemalja Bliskog istoka i Jugoistočne Azije, a jedna od stanica je Malezije, gde će sutra učestvovati u forumu ASEAN-a. U četvrtak će razgovarati sa zvaničnicima Vijetnama a ranije ove nedelje sastao se sa egipatskim liderima i saveznicima zalivskih zemalja u Kataru.