Kineska nacionalna farmaceutska grupa – Sinofarm saopštila je da će biti potrebno da proceni rezultate kliničkih istraživanja treće faze iz inostranstva kako bi procenila da li bi nakon dve doze vakcine protiv Kovida 19 tog proizvođača trebalo da usledi još jedna.
Regulatori i proizvođači vakcina provaravaju da li su potrebne dodatne doze vakcine, imajući u vidu postojanje novih varijanti koronavirusa, zbog čega bi postojeće vakcine mogle imati slabije dejstvo protiv novih sojeva virusa, izvestila je agencija Rojters.
Ne propustite: Vučić sa predstavnicima Sinofarma dogovorio isporuku novih dva miliona vakcina“Dosadašnji preliminarni rezultati pokazali su da dodatna vakcinacija može povećati broj antitela i njihovu posotojanost, kao i sposobnost vakcina da se odupru mutacijama virusa”, izjavio je Čang Ajuntao – potpredsednik Kineske nacionalne biotehnološke grupe (CNBG) jedne od podružnica Sinofarma, na konferenciji za medije.
“Da li je potrebna dodatna doza i kada će se to dogoditi pitanja su na koja bi odgovori trebalo da budu zasnovani na budućim kliničkim istraživanjima treće faze”, rekao je Čang.
Prema njegovim rečima laboratorijska istraživanja sprovode se u vezi sa varijantama virusa otkrivenim u Brazilu i Zimbabveu.
Ne propustite: Vlada: Kina odobrila Crnoj Gori donaciju od 30.000 vakcinaEfekat antitela izazvan vakcinom Sinovak manji je kada je reč o varijanti virusa otkrivenoj u Južnoj Africi, dok je u slučaju soja identifikovanog u Britaniji ostao sličan efektu utvrđenom protiv starije vrste virusa nađenog u kineskom gradu Vuhanu, poručio je Gao Kiang predstavnik Sinoveka.
“Uvozimo soj iz Brazila kako bismo otpočeli istraživanja dok smo rad na soju iz Južne Afrike već počeli”, rekao je Gao.
Takođe, kompanija je saopštila u utorak, da je u Kini testirala treću dozu vakcine koja je učesnicima ispitivanja davana oko osam meseci nakon što su revakcinisani.
Ne propustite: Saradnja Srbije i Kine: Nova ulaganja ili novi dug prema Pekingu?Rezultati tih istraživanja nisu još objavljeni.