Reporteri bez granica zatražili su od zvaničnog Pekinga oslobađanje blogerke Liju Janli koja je nedavno osuđena na četvorogodišnju zatvorsku kaznu.
U saopštenju te nezavisne posmatračke organizacije navodi se da je Janli osuđena zbog objava negativnih komentara o kineskim liderima na društvenim mrežama.
“Sloboda štampe je pravo garantovano Članom 35 kineskog Ustava i Liju Janli nije trebalo da bude kažnjena zbog komentarisanja političkih pitanja”, izjavio je Sedrik Alviani – predstavnik Reportera bez granica za Istočnu Aziju.
Ne propustite: Salaj: Pandemija koronavirusa ne može se prevazići bez slobode medijaLiju Janli, saopštili su Reporteri bez granica, osuđena je 24. aprila, po optužbama da je sporove i probleme.
U presudi koju je doneo sud u gradu Jingmenu u Okrugu Dongbao – navedeno je da je Janli, koja je objavila komentare o kineskom predsedniku Ši Đinpingu, bivšem premijeru Žou Enlaju i Mao Ce Tungu, vređala i napadala kinesku Komunističku partiju i njene lidere, širila lažne informacije i proizvodila smetnje koje su narušavala javni red i mir.
“Pozivam Peking da odmah oslobodi blogerku – kao i sve novinare pritvorene u Kini”, poručio je Alviani.
Janli, nekadašnja bankarska službenica koja se preorijentisala na pisanje blogova, u 2018. i 2019. osvojila je dve nagrade iz oblasti slobode medija – nezavisnog kineskog Pen centra i jedne humanitarne organizacije.
Ne propustite: RSF: Da su kineski mediji slobodni, možda ne bi bilo pandemijeOd 2016. pritvarana je nekoliko puta – što je podrazumevalo i boravak uz nadzor na određenoj lokaciji, što Reporteri bez granica u svom saopštenju, označavaju eufemizmom za lišavanje ljudi slobode uz rizik da budu mučeni.
Prema poslednjem izveštaju Indeksa medijskih sloboda Reportera bez granica – Kina se nalazi na 177 od ukupno 180 država koje su njime obuhvaćene.
Ne propustite: Rezajan: Novinari će stradati sve dok globalno društvo ne odluči da je to neprihvatljivo