Kineski zid probijali su Džingis Kan i Mandžurijanci a sada, navodno, par građevinskih radnika po imenu Ženg i Vang koji su željeli da naprave prečicu.
Kineske vlasti uhapsile su dvije osobe zbog probijanja puta kroz dio drevnog Velikog zida, koji se nalazi na listi svjetske kulturne baštine pod zaštitom Uneska.
Dio gdje je zid probijen je daleko od obnovljenih djelova s kojim je upoznata većina Kineza i stranih turista.
Ženg i Vang željeli su da naprave prečicu da bi lakše obavljali građevinske poslove u obližnjim gradovima, navodi se u vladinom izvještaju.
Probijeni dio je u provinciji Šanći, na zapadnom kraju zida, čiji djelovi su izgrađeni prije dvije hiljade godina. Relativno je dobro očuvan i " važan je zbog istraživanja i restauracije", saopštila je lokalna vlada.
Kina je ponosna na sistem kula i povezanih zidova dovoljno širokih za prolazak kočija, koji se prostire duž oko 8.850 kilometara, a čiji veći dio je izgrađen tokom dinastije Ming koja je vladala do 1644. godine.
Te godine, Mandžurijanci sa sjevera probili su odbranu Kine i preuzeli carstvo kao dinastija Ćing.
Zid je zatim zapostavljen, a seljani su krali cigle i kamenje, dok nije restauriran za vrijeme vladavine komunista kao simbol patriotizma, masovne mobilizacije i otpora spoljašnjem pritisku.
Vlada okruga Joji saopštila je da su osumnjičeni uhapšeni nakon što je 24. avgusta primljen izvještaj o probijenom zidu. Osumnjičeni su u pritvoru.
Unesko opisuje Kineski zid kao odraz "sudara i razmjene poljoprivrednih i nomadskih civilizacija drevne Kine".
"Pruža značajan fizički dokaz dalekovidog političkog razmišljanja i moćnih vojnih i nacionalnih odbrambenih snaga centralnih carstava u drevnoj Kini i vanredan je primjer vrhunske vojne arhitekture, tehnologije i umjetnosti drevne Kine", navodi Unesko.