Članovi Republikanske stranke, koji će u januaru preuzeti vodeće pozicije u Predstavničkom domu, obećali su u nedjelju da će Kongres nastaviti vojno da podržava Ukrajinu u devetomjesečnoj borbi protiv Rusije, uz napomenu da će biti više nadzora nad pomoći prije nego što ona bude poslata za Kijev.
Kongresmeni Majkl Mekol iz Teksasa i Majk Tarner iz Ohaja, vjerojatno ključni zvaničnici koji će nadzirati nove pakete pomoći Ukrajini, naveli su u emisiji televizije ABC "This Week" da će dvostranačka, republikanska i demokratska, podrška Ukrajini biti nastavljena, iako postoje i zvaničnici na obje strane koji povodom toga izražavaju nezadovoljstvo.
Ne propustite: Rojters: SAD razmatraju da Ukrajini pošalju Boingovo oružje dužeg dometaTarner, vjerojatno novi predsjedavajući Odbora za obaveštajna pitanja Predstavničkog doma, rekao je:
“Pobrinućemo se da dobiju ono što im je potrebno. Imaćemo dvostranačku podršku”.
Mekol, vjerojatni lider Odbora za spoljne poslove Predstavničkog doma, rekao je:
"Ako im damo ono što trebaju, oni pobjeđuju".
Ne propustite: Sporazum o izvozu žita iz Ukrajine obnovljen na četiri mjeseca
Ipak, Mekol je naveo i da će postojati razlike pri razmatranju pomoći Ukrajini u odnosu na prethodni mandat, kada su većinu imale demokrate:
"Činjenica je da ćemo osigurati više nadzora, transparentnosti i odgovornosti. Nećemo ispisati blanko ček".
Rusija je preko vikenda nastavila granatiranje ukrajinskih gradova, dok ukrajinske službe nastoje da poprave električnu i vodovodnu mrežu, te sistem grijanja, koji su oštećeni u proteklim sedmicama. Dio Ukrajinaca struju ima samo nekoliko sati dnevno - ili je uopšte nema.
U subotu, predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski bio je domaćin samita povom 90 godina od Holodomora, odnosno Velike gladi, koju je tokom zime 1932-1933 organizovao Jozef Staljin i tokom koje je umrlo i do osam miliona Ukrajinaca.
Zelenski je tom prilikom obećao da će Ukrajina, uz već postojeći progam izvoza žitarica u skladu sa sporazumom kojem su posredovali UN i Turska, slati hranu u zemlje koje su najviše pogođene glađu i sušom. Prema njegovima riječima, kroz tu inicijativu će do kraja proljeća iz ukrajinskih luka krenuti najmanje 60 brodova sa žitaricama prema zemljama poput Etiopije, Sudana, Somalije, Jemena i drugih.