Novoizabrani predsednik Donald Tramp nominovao je Brendana Kara da vodi Federalnu komisiju za komunikacije (FCC).
Ova agencija reguliše TV i radio emitere, kompanije za mobilnu telefoniju, internet usluge i satelite.
Kar je trenutno na čelu te komisije, a godinama je bio njen član.
“Ono što je jasno je da ima puno iskustva. Bio je tamo od 2012. kao advokat i takođe je bio prilično transparentan, što je dobro. Ima prilično dobar, jak osećaj kako funkcioniše FCC i kako se stvari tamo rade", kaže Stiven Mekdauel sa državnog Univerziteta Floride.
Tramp je opisao 45-godišnjeg advokata kao "ratnika za slobodu govora”.
Your browser doesn’t support HTML5
Kar je pisao o Federalnoj komisiji za komunikacije u konzervativnom priručniku o prioritetima politike Projekat 2025, u kojem se navodi da kompanije društvenih medija potiskuju određene političke stavove.
Takođe kaže da želi da prati televizijske mreže zbog pristrasnosti.
“Amerikanci su živeli pod nezabeleženim povećanjem cenzure u poslednjih nekoliko godina, i moramo da radimo zajedno da bi uništili “cenzorski kartel”. Broj dva su mediji. Poverenje u medije je na niskom nivou. Postoji mnogo toga što FCC može da uradi da bi se obezbedilo da televizijske stanice, zapravo, rade u javnom interesu", rekao je tokom kampanje Brendan Kar.
Ti predlozi su kritikovani kao potencijalno kršenje prava na slobodu govora iz Prvog amandmana američkog Ustava.
“Jedna od stvari koje on predlaže je da se privatne kompanije prinude da ostave sadržaje za koje oglašivači i drugi smatraju da su uvredljivi. Drugim rečima, da se ovlašćenja federalne vlade koriste kako bi se privatne kompanije prisilile da dozvole određenu vrstu govora", objašnjava Džesika Džej Gonzales iz organizacije Fri Pres.
Kar takođe želi da omogući pristup internetu većem broju Amerikanaca.
On je izrazio zabrinutost za nacionalnu bezbednost u vezi sa kineskom tehnologijom i opremom, kao i zbog kineske platforme za društvene mreže TikTok, zbog mogućeg prikupljanja informacija o Amerikancima u ime kineske Komunističke partije.
“Komunistička partija Kine ne napada SAD i naše slobode preko samo jednog vektora. Oni dolaze kroz različite uređaje, kroz sve vrste usluga. Zato je važno da budemo oprezni",rekao je Kar.
Takva strahovanja za nacionalnu bezbednost će verovatno biti manje kontroverzna za dvostranačku grupu od pet članova na čijem čelu će biti Kar.
“Već postoje finansije da se, kako to oni kažu, ’iščupa i zameni’, odnosno da se određena postojeća internet oprema ukloni i zameni nečim što se smatra bezbednijim”, smatra Stiven Mekdauel.
Ubrzo nakon što ga je Tramp imenovao, Kar je saopštio da će agencija ukinuti inicijative koje se odnose na raznolikost, jednakost i inkluziju na radnom mestu.