Predstavnički dom usvojio predlog zakona o pomoći Ukrajini

Zastave Ukrajine, SAD i Distrikta Kolumbija vijore se na Pensilvanija aveniji u blizini zgrade Kongresa, prema uredbi koju je potpisala gradonačelnica Vašingtona (Foto: AP/J. Scott Applewhite)

Predstavnički dom Kongresa usvojio je ogromni zakonski predlog koji obuhvata i 13,6 miliona hitne pomoći Ukrajini i njenim evropskim saveznicima. Dvostranački napori da se SAD suprotstave ruskoj invaziji na nezavisnu istočnoevropsku naciju, usledili su pošto je Kongres podržao najavu američkog predsednika Džoa Bajdena da će zabraniti uvoz ruske energije.

Milijarde dolara humanitarne i vojne pomoći za Ukrajinu, znatno iznad zahteva Bele kuće, sada gotovo da su finalizovani od strane članova Kongresa, posle višenedeljnih pregovora. Taj paket je verovatno samo početak američke pomoći.

Adam Šif iz Predstavničkog doma smatra da je odobreni paket pomoći Ukrajini samo početak. (Foto: Reuters/Al Drago)

"Mislim da svet mora da reaguje i pomogne tim izbeglicama, a mi odobravamo paket za koji mislim da će biti samo početak, iskreno, koliko sam razumeo, to će biti paket od 12 milijardi dolara koji će pružiti ekonomsku, vojnu i humanitarnu podršku, ali biće toga još ", rekao je Adam Šif, demokratski predsednik Odbora za obaveštajna pitanja Predstavničkog doma.

Ratne operacije Ukrajine dobile su podršku u utorak najavom da će Poljska poslati Ukrajini borbene avione MiG-29, ali američki zakonodavci su zabrinuti da birokratska odlaganja koče ostalu vojnu pomoć.

"Postoji snažan dogovor da se Ukrajina snabdeva odbrambenim smrtonosnim oružjem koje im je potrebno. I to smo i uradili. Naši saveznici su to uradili. Zemlje su to uradile, bili smo prilično efikasni u slanju te vrste opreme Ukrajincima. Tako da me malo čudi zašto to traje toliko dugo u pogledu slanja aviona u Ukrajinu. Predsednik Zelenski je jasno stavio do znanja da mu je to potrebno", rekao je demokratski senator Bendžamin Kardin.

Viktorija Nuland, portaparolka Stej dipartmenta. (Foto: VOA)

Visoka zvaničnica Stejt departmenta Viktorija Nuland rekla je zakonodavcima da je Putinova odluka o invaziji izložila njegov narod oštrim sankcijama, eliminišući 30-ogodišnji napredak za nekoliko dana.

"Dok Putin pokušava da pretvori Ukrajinu u ruševine, on takođe pretvara Rusiju u zatvor. Kreditne kartice i bankomati su prestali da rade, kontrola kapitala nanosi veliku štetu, ponestaje uvozne hrane, tehnologije i druge robe. I poslednji ruski slobodni mediji su ugušeni, dok vlada rasipa novac koji pripada ruskom narodu da finansira svoj rat i održi vrednost rublje", rekla je Nuland.

I dok će odluka o zabrani uvoza ruske energije imati uticaj na Amerikance, američki zakonodavci iz obe stranke pozdravili su Bajdenovu odluku.

"Amerikanci su spremni da se žrtvuju da bi na neki način podržali ukrajinski otpor: hrabru, žestoku, smelu odbranu demokratije, za koju Amerikanci imaju razumevanja zbog naše sopstvene istorije”, rekao je Ričard Blumental, demokratski senator. On dodaje da su takođe veoma važni koraci koje je moguće preduzeti, kako bi se smanjio rast cena benzina.

Lider republikanske manjine u Senatu Mič Mekonel smatra da Amerika nije spremna da se direktno angažuje u sukobu Rusije sa Ukrajinom. (Foto: AFP)

Međutim, američki zakonodavci takođe nastavljaju da naglašavaju da se američka podrška ne proteže na direktno vojno angažovanje.

"Mislim da nijedna zemlja NATO-a, svakako ne naša, nije spremna da se direktno angažuje u sukobu sa Rusijom oko Ukrajine", navodi lider republikanaca u Senatu Mič Mekonel.

Očekuje se da će Kongres do kraja ove nedelje usvojiti vladin zakon o potrošnji koji sadrži i novčana sredstva pomoći za Ukrajinu.