Dok se predsednik Srbije Aleksandar Vučić u ponedeljak sastajao sa predstavnicima dve manjinske stranke na konsultacijama o kandidatu za predsednika nove Vlade Srbije, predstavnici najveće opozicione grupacije Srbija protiv nasilja (SPN) sastali su se u Briselu sa predstavnicima Evropske komisije od kojih su zatražili slanje misija koje trebalo da vode nezavisnu istragu o neregularnostima na izborima 17. decembra.
Prema navodima međunarodnih posmatrača predvođenim ODIHR-om, na proteklim parlamentarnim izborima u Srbiji zabeležene su neregularnosti, kao i to da izborni uslovi u korist vlasti, dok je CRTA izbore ocenila kao "vašar bezakonja". Vlast negira bilo kakve izborne nepravilnosti i ne pristaje na ponovljeno glasanje u Beogradu - što opozicija traži. Evropski parlament nedavno je u svojoj rezoluciji pozvao na nezavisnu međunarodnu istragu o neregularnostima na izborima.
Opozicija se u Briselu, prema rečima poslanika Zeleno-levog fronta Radomira Lazovića za N1, sastala sa predstavnicima Evropske komisije, specijalnim izaslanikom za dijalog Miroslavom Lajčakom i "drugim ljudima koji su upućeni u ono što se dešava u Srbiji".
On je ocenio da bi "brzinsko održavanje novih izbora poslužilo predsedniku Srbije kao mehanizam uz pomoć kog bi mogao da pobegne od nezavisne istrage“.
Ne propustite: Eskobar za Glas Amerike: Srbija mora da primeni preporuke ODIHR do narednih izbora, vladu ćemo smatrati legitimnomNa opoziciji je, smatra on - da „ubede evropske partnere da misija mora što pre da dođe da bi otpočela svoje radnje, kako se ne bi desilo da na nove izbore dođu pod istim uslovima“.
„Očekujemo vrlo jasno ono što piše u Rezoluciji EP - da se oformi komisija koja bi prvo istražila sve što se desilo. Nakon toga, neko mora snositi odgovornost i moramo videti ko se sve oglušio o zakon, kako se to ne bi ponovilo“, kaže on.
Pored boravka i razgovora u Briselu, poslanici sa liste Srbija protiv nasilja susrešće se i sa predstavnicima Senata Francuske u Parizu.
Vučić sa manjinskim strankama na Andrićevom vencu
Predstavnici manjinskih stranaka prvi su se sastali u ponedeljak sa predsednikom Srbije u okviru konsultacija o novoj Vladi.
Vučić se prvo sastao sa Šaipom Kamberijem, predstavnikom izborne liste "Politička borba Albanaca se nastavlja", a potom i sa poslanikom "Ruske stranke" Slobodanom Nikolićem.
Kamberi je posle sastanka na Andrićevom vencu istakao da je sa Vučićem razgovarao o zahtevima Albanaca iz Preševa, Bujanovca i Medveđe koji su navedeni i u "Planu od 7 tačaka" koji se tiče unapređenja prava te nacionalne manjine u Srbiji.
Govoreći o eventualnoj mogućnosti da postane deo nove Vlade, Kamberi je rekao da je u ime liste ponovio zajednički stav da ih ne interesuje bilo kakva pozicija na centralnom nivou.
Da u Vladu Srbije ne želi ni "Ruska stranka", saopštio je poslanik te manjinske stranke Slobodan Nikolić.
On je posle konsultacija sa Vučićem rekao da tu partiju ne interesuju visoke funkcije, niti mesta ministara, već eventualno nešto "što je u vezi sa Rusijom".
Ne propustite: Kako će se nastavak ruske invazije na Ukrajinu odraziti na Balkan?Stranka demokratske akcije (SDA) Sandžaka zatražila je u ponedeljak od predsednika Srbije Aleksandra Vučića da odloži konsultacije o kandidatu za predsednika Vlade Srbije dok se Ustavni sud Srbije ne oglasi o zakonitosti izbora održanih 17. decembra.
"SDA Sandžaka predlaže da se konsultacije predsednika Srbije sa parlamentarnim strankama odlože do presude Ustavnog suda po pitanju ustavnosti i zakonitosti izbora održanih 17. decembra 2023. godine u Srbiji", navedeno je u saopštenju te partije.
Konsultacije o kandidatu za predsednika Vlade Srbije se, prema najavama sa Andrićevog venca nastavljaju u utorak, za kada su zakazani sastanci sa predstavnicima Saveza vojvođanskih Mađara, Stranke pravde i pomirenja koju vodi Usame Zukorlić i Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini kog predvodi Tomislav Žigmanov.
Koliko je zasad poznato, konsultacijama će se sigurno odazvati i predstavnici Socijalističke partije Srbije, ali se ne zna da li će se na njih odazvati predstavnici grupe "Mi-glas iz naroda" koja se u međuvremenu podelila na deo poslanika koji su uz Branimira Nestorovića i Aleksandra Pavića i grupu poslanika koja je ostala uz ostatak osnivača udruženja.
Predstavnici opozicije su još ranije naveli da se pozivu neće odazvati zbog toga što izbore smatraju neregularnim i "pokradenim".
"Na njima (konsultacijama) bi trebalo da učestvuju svi, ali mislim da bi u ovom političkom kontekstu i u ovom trenutku naše učešće bilo potpuno besmisleno i mi tamo nećemo učestvovati", rekao je pre nekoliko dana predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović.
Na konsultacije neće ići ni predstavnici koalicije "Nada" koju čine Pokret obnove kraljevine Srbije i Novi DSS, potvrdio je predsednik Novog DSS-a Miloš Jovanović.
Inače, rok za formiranje nove izvršne vlasti u Srbiji iznosi 90 dana od konstitutivne sednice Narodne skupštine, koja je održana 6. februara.