U Srbiji je u poslednja 24 sata, do utorka do 15 sati, od posledica zaraze koronavirusom preminulo 32 ljudi, dok je od 15.562 testiranih identifikovano 2.965 novih slučajeva zaraze, saopšteno je na sajtu covid19.rs.
U bolnicama je 6.512 ljudi, dok je na resporatorima 219.
Epidemiolog i član Kriznog štaba za suzbijanje zarazne Kovida 19 Predrag Kon izjavio je u utorak da na sutrašnjoj sednici neće biti doneta odluka o popuštanju mera, ocenivši da je epidemiološka situacija bolja, ali i dalje nepovoljna.
On je za TV Prva rekao da, ipak, za predstojeće praznike neće biti ni zatezanja mera, već samo strogo pridržavanje postojećih i da je daleko od toga da se potpuno opušteno slave predstojeći praznici.
Ne propustite: U Srbiji beba preminula od koronavirusa, još 2.604 slučaja zarazeNa pitanje hoće li epidemiološke mere biti popuštene, Kon je izneo svoje lično mišljenje da mere koje se odnose na rad ugostiteljskih objekata u zatvorenom neće biti popuštene i kratko rekao: "Sutra, ne", prenosi FoNet.
On je ukazao da je epidemiološka situacija i dalje nepovoljna jer su bolnice pune, a više od 200 pacijenata je na respiratoru.
Ukazao je da Srbija ima porast obuhvata vakcinacijom i pad novoobolelih, da je zaista u samom vrhu kada je reč o vakcinaciji, a to znači da se ubrzano povećava kolektivni imunitet.
Kon je naglasio da nije ista situacija u svim delovima Srbije i naveo da je u Beogradu stanje bolje, a da je u pojedinim delovima zemlje i dalje u porastu broj obolelih, navodeći kao primer Rašku oblast.
Na pitanje da li je realno da na leto Srbija stekne kolektivni imunitet, Kon je odgovorio da je to realno i da je to cilj.
Neophodan kontinuitet u vakcinaciji
Za postizanje kolektivnog imuniteta neophodno je zaustaviti širenje virusa i imati kontinuitet u vakcinaciji, izajvila je danas direktorka Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" Verica Jovanović.
"Veoma smo zadovoljni dosadašnjim procesom imunizacije, ali je bitan kontinuirani rad. Apelujem na sve one koji nisu bili u prilici do sada da se vakcinišu odmah, jer pored sebe tako štite i druge koji možda ne mogu da se vakcinišu", rekla je Verica Jovanović za RTS, prenosi FoNet.
Ne propustite: Kovid u Srbiji: Situacija se sporo poboljšava, od sutra rade školeIstakaši da je vakcinacija ključna kako bi se dostigao kolektivni imunitet, ona je navela da se teži da ima 50, pa i 70 odsto vakcinisanih.
Verica Jovanović je ukazala da parametri pokazuju da su brojevi u padu, kako među zaraženim tako i u bolnicama.
"Primenom zaštitnih mera, izbegavanjem masovnih okupljanja pojedinačno doprinosimo celokupnoj epidemiološkoj situaciji. Smanjenje ličnih kontakata je jedna od glavnih mera", rekla je Verica Jovanović. Kada su u pitanju nove mutacije one prate povećan broj zaraženih koje zatim pogoduju mutaciji virusa, a to se zatim prikazuju kroz teže kliničke manifestacije.
Pred nama su uskršnji i prvomajski praznici i medicinski deo Kriznog štaba analizira sve parametre na osnovu kojih daje preporuke za dalje delovanje.
"Jedna od značajnih mera je i pojačana kontrola na graničnim prelazima. I dalje stoji obaveza za one koji ulaze u našu zemlju da, ukoliko nemaju PCR test, da se prijave i da budu u kućnoj izolaciji 10 dana. I sama kontrola te mere je veoma značajna", rekla je Verica Jovanović.