U Srbiji je u protekla 24 sata zabeleženo još 2.112 novozaraženih koronavirusom, pokazuju zvanični podaci. Testirano je 8.299 uzoraka.
Umrlo je još deset osoba, pa je ukupan broj smrtnih slučajeva porastao na 890.
Na bolničkom lečenju je sve veći broj pacijenata, zaključno sa nedeljom 2.549, dok je na respitatorima više od stotinu ljudi.
Uprkos stalnom porastu broja obolelih, Krizni štab na poslednjoj sednici nije doneo odluku da se skrati radno vreme ugostiteljskih objekata, iako se oni smatraju najvećim izvorima zaraze. Produžen je jesenji raspust, i zabranjeno je okupljanje više od pet osoba na javnim manifestacijama.
Ne propustite: U Srbiji zabranjeno okupljanje više od pet osoba, pitanje kako će se kontrolisati kluboviIstovremeno, nadležni apeluju na građane da budu odgovorni i upozoravaju da se epidemiološka situacija pogoršava.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da je najgora situacija u Beogradu i da je u narednih deset dana potrebno smanjiti kontakte i ne odlaziti na rizična okupljanja.
"Zar je problem da deset dana ne idete na koncerte i žurke?", rekao je Lončar za TV Pink i dodao da je najveći broj obolelih starosti od 30 do 50 godina.
Direktor KCS: Bolnice već pretrpane
Direktor Kliničkog centra Srbije Milika Ašanin upozorio je da su bolnički kapaciteti u "ovom momentu već pretrpani".
Ašanin je za RTS rekao da se samo u subotu Infektivnoj klinici javilo 226 osoba za pregled, a pre neki dan je bilo više od 250.
Ukazao je da je najveći broj zaraženih u aprilu, tokom vanrednog stanja, bio pet puta manji nego sada.
Direktor KCS je rekao da koronavirus ostavlja mnogobrojne posledice i da se pacijenti prate i kada ozdrave.