Kon: Medicinski deo Kriznog štaba tražio rigoroznije mere

Odeljenje Intenzivne nege u Kliničkom centru Vojvodine

U Srbiji je u protekla 24 sata ponovo oboren rekord u broju umrlih u jednom danu: prema zvaničnim podacima od Kovida 19 preminulo je 30 osoba. Registrovano je i rekordnih 6.254 zaraženih na 19.301 testiranih uzoraka.

U bolnicama je 5.803 pacijenata, a 192 osobe su na respiratorima.

Krizni štab zasedao je u petak ujutru povodom sve gore epidemiološke situacije u Srbiji, ali još nije poznato šta je odlučeno i da li su donete neke nove mere.

Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon izjavio je da je medicinski deo štaba napisao predlog novih, rigoroznijih mera, a taj predlog dostavljen je predsednici Vlade i očekuje da će mere biti saopštene u subotu.

Gostujući na RTS-u, Kon nije želeo da otkriva o kakvim je merama reč, osim da su "rigoroznije od postojećih. Dodao je da je teško da Vlada neće prihvatiti predloge medicinskog dela Kriznog štaba.

Ne propustite: Građani Srbije između oprečnih poruka države o pandemiji

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da na današnjoj sednici Kriznog štaba nije bilo reči o uvođenju policijskog časa, ali da je preporuka da se prekinu kontakti građana jer je to jedina solucija, prenosi Fonet.

"Nalazimo se u situaciji da je virus ušao u porodicu i to je velika razlika od onog u prethodnom periodu. Jedini način da se spreči širenje je prekid kontakata. Ne postoji drugi", rekao je Lončar.

On je konstatovao da su brojevi obolelih i umrlih posledica nepoštovanja mera, a da je, koje god mere da donese Krizni štab, potrebno od 7 do 10 dana da bi se videli njihovi efekti.

Lončar je najavio da će u bolnicama u Beogradu gde je najkritičnije, biti otvoreni i dodatni kapaciteti.

Ne propustite: Ponovo dnevni rekord - više od 6.000 novozaraženih, preminulo 29

Ministarka za rad i članica Kriznog štaba Darija Kisić Tepavčević rekla je za RTS pre sednice Kriznog štaba da "svaka porodica treba da bude svoj Krizni štab" i svako treba da bude svoj kontrolor.

"Nema novih mera koje mogu da se donesu, a da su suštinski važne. Jedine mere jesu nošenje maski i fizičko distanciranje. Sve ostale mere koje države donose su samo u cilju povećanja uspešnosti ovih mera", rekla je Kisić Tepavčević.

Trenutno su na snazi mere koje obavezuju građane da nose maske u zatvorenim prostorima i na otvorenom gde nije moguće održati distancu, radno vreme svih objekata sem apoteka i pumpi skraćeno je do 21h i zabranjeno je okupljanje više od pet ljudi na jednom mestu.

Takođe je na snazi i izmenjen Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti koji predviđa novčane kazne za građane i pravna lica koji ne poštuju mere.