U Srbiji je u protekla 24 sata, do ponedeljka u 15 sati, od koronavirusa preminulo 38 osoba, dok je zaraženo 5.067 od 15.061 testiranih, objavljeno je na zvaničnom sajtu Ministarstva zdravlja covid19.rs.
U bolnicama je 6.329 osoba, od kojih su 216 na respiratoru.
Od početka epidemije od korona virusa je obolelo 126.187 osoba, dok je umrlo 1.237 njih. Na korona virus je testirano 1.638.709 osoba, dok je procenat smrtnosti 0,98 odsto.
Kon: Zaražavanja na sahrani patrijarha Irineja sigurno je bilo
Član Kriznog štaba, epidemiolog Predrag Kon izjavio je u ponedeljak da nikome nije padalo na pamet da zabrani sahranu patrijarha Irineja, da se tražilo poštovanje mera, ali da je na televiziji video da je bilo slučajeva njihovog nepoštovanja i da je sigurno da je došlo do zaražavanja, "što će se videti za nedelju dana".
Medicinski deo Kriznog štaba je bio jednoglasan u predlogu rigoroznijih mera protiv koronavirusa, ali nije usvojeno sve što je predloženo, rekao je za RTS Kon dodajući da je situacija zahtevala da to bude brzo i striktno.
On očekuje da mere usvojene u subotu daju rezultate i poručuje da je važno da svi nose maske jer je, zbog velikog broja asimptomatskih slučajeva, nemoguće znati ko je sve zarazan.
Kon je rekao da je i on gledao na televiziji da je na sahrani patrijarha bilo slučajeva nepoštovanja mera i da nema uvid kako je to sveukupno izgledalo.
Episkop David zaražen Koronom
Episkop kruševački David zaražen je korona virusom i nalazi se u Kliničko-bolničkom centru (KBC) "Dr Dragiša Mišović", preneo je RTS. On je u nedelju služio opelo i liturgiju na sahrani patrijarha Irineja, testiran je posle sahrane i nalaz je bio pozitivan. Nema upalu pluća, a zbog simptoma kašlja je smešten u KBC "Dr Dragiša Mišović".
Dodaje da je isto tako video da su mnogi, naročito iz državnog vrha, nosili maske, i da je to bilo veoma prisutno.
Kon je rekao da se vidi usporavanje virusa, naročito u Beogradu, ali potrebno je konstatovati da li se to održava ili će pasti.
Sada smo na maksimumu, bar što se Beograda tiče i sada je potrebno da izdržimo, rekao je Kon koji se nada da će nove mere zaista dati rezultate.
Pratićemo situaciju iz dana u dan, rekao je Kon i napomenuo da je svaki dan bitan za ekonomiju, ali i za usporavanje virusa.
Prema njegovim rečima, postojao je predlog da maske budu obavezne i na otvorenom, ali nije bilo potpune saglasnosti ni medicinskog dela Kriznog štaba, pa je ostalo da se one nose tamo gde su kontakti neizbežni.
Ne propustite: Patrijarh Irinej sahranjen u kripti hrama Svetog SaveUpozorio je da je najvažnije da maske nose asimptomatski slučajevi koji ne znaju da nose virus, što znači svi, jer je velika prisutnost virusa u populaciji i ne može da se zna ko je zarazan a ko nije.
Kon je rekao da svakako ima mnogo više zaraženih nego što je to broj otkrivenih slučajeva i taj broj se u Srbiji slobodno može pomnožiti sa deset, preneo je FoNet.
U Beogradu "veoma ozbiljno", Arena gotovo puna
Trenutna epidemiološka situacija u Beogradu je veoma ozbiljna, budući da je u nedelju registrovano 1.876 Beograđana koji su pozitivni na virus korona, što je 37 odsto u odnosu na ukupni broj pozitivnih u Srbiji, rekao je gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić i najavio za ponedeljak sednicu beogradskog Kriznog štaba o mogućim novim merama.
Ne propustite: Najviše umrlih od Kovida 19 u jednom danu u Srbiji, skoro pet hiljada novozaraženihRadojičć je za TV Prva rekao da su u subotu u glavnom gradu registrovane 2.054 osoba sa koronavirusom, odnosno 35 odsto od ukupnog broja.
Prema njegovim rečima, od mera koje su donete pre nekoliko dana, ključna je bila ona po kojoj restorani i drugi ugostiteljski objekti rade do 21 sat.
Medicinski koordinator privremene bolnice u Areni Predrag Bogdanović izjavio je danas da je u noći između nedelje i ponedeljka bilo 80 prijema i da je trenutno u Areni 485 pacijenata.
Ne propustite: Ponovo više od pet i po hiljada novozaraženih, Vlada uvela nove mereBogdanović je za RTS rekao da većina pacijenata prima kiseoničku terapiju, a ima još dvadesetak slobodnih mesta. Najmlađi pacijent u Areni ima 19 godina, najstariji 88.
Prema njegovim rečima, od mera koje su donete pre nekoliko dana, ključna je bila ona po kojoj restorani i drugi ugostiteljski objekti rade do 21 sat.
Medicinski koordinator privremene bolnice u Areni Predrag Bogdanović izjavio je danas da je u noći između nedelje i ponedeljka bilo 80 prijema i da je trenutno u Areni 485 pacijenata.
Bogdanović je za RTS rekao da većina pacijenata prima kiseoničku terapiju, a ima još dvadesetak slobodnih mesta. Najmlađi pacijent u Areni ima 19 godina, najstariji 88.
Ne propustite: Kon: Medicinski deo Kriznog štaba tražio rigoroznije mereOn je naveo da ima od 30 do 50 otpusta dnevno i da se trude da svakog pacijenta koga stabilizuju pošalju kući, jer je veliki pritisak na bolnice.
U Areni ima 280 kiseoničkih mesta i sva su popunjena.
Bogdanović je istakao da se u Areni nalaze čitave porodice koje imaju obostrane upale pluća. Dodaje i da se stanje mnogih pacijenata pogorša u roku od sat vremena, a mesta u drugim bolnicama višeg ranga je sve manje.
Prema njegovim rečima, za 29 dana kroz Arenu prošle su 1.023 osobe, otpušteno je 540 pacijenata, 438 na dalje kućno lečenje, a 102 pacijenata su prebačena u bolnice višeg ranga.
Bogdanović je upozorio da je situacija veoma ozbiljna i pozvao građane da smanje kontakte i da se pridržavaju svih mera, preneo je FoNet.