Najzastupljeniji oblilk korupcije na Kosovu je u javnim nabavkama i tenderima, zaključeno je na konferenciji koju je povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije organizovao USAID, koji u kosovskim opštinama sprovodi petogodišnji projekat o transparentnosti u pogledu javnih nabavki.
Premijer Kosova Aljbin Kurti rekao je da je za Vladu Kosova na čijem je čelu reforma javnih nabavki prioritet i jedna od, kako je kazao, ključnih tačaka u borbi protiv korupcije i prevencije zloupotrebe javnih fondova. On tvrdi da u Vladi nema korupcije od kako je on stupio na dužnost.
“Javne nabavke moraju dobro da budu planirane, dobro vođene uz mehanizme nadozora profesionalnih službenika, koji imaju moralni integritet. Ono što se sada dešava jeste da korupcija posle 14. februara ne može da se povezuje sa političkim nivoom. Mi sada imamo vladu profesionalnih, visoko obrazovnih ljudi sa visokim moralnim integritetom. Ja vam garantujem da će mere biti direktne i brze ako se to desi, jer tolerancija protiv korupcije je nula”, rekao je Kurti.
Otpravnik poslova Američke ambasade Nikolas Džejkobi rekao je da je borba protiv korupcije prioritetna tema za Sjedinjene Američke Države i da američka administracija pruža podršku kosovskim institucijama u borbi protiv ove pojave.
“Bez efikasnih nezavisnih sudova investicije, trgovina i razvoj ne mogu da se odvijaju. Instuitucije i sudovi nikad ne bi smeli da služe pojedinačnim interisima. Javni službenici moraju da obavljaju svoju dužnost transparentno, da obezbede da njihov interes ne nadvladava interese pojedinaca. Ova borba mora da bude vođena od strane Kosova, jer ste vi oni koji su žrtvovali toliko toga, da bi Kosovo bilo to što je danas”, rekao je Džejkobi.
Ne propustite: Performans u Prištini: Sviraj kraj korupcijiMisija USAID-a na Kosovu od 2017. godine sprovodi projekat o transparentnosti u pogledu javnih nabavki u kosovskim opštinama.
Šefica ove misije Zejna Salahi smatra da je, kada je borba protiv korpucije u pitanju, odgovornost na svakom građaninu, uključujući i civilni sektor.
“Kosovo može da bude ponosno na nacionalnog revizora, koji je pojačao kapacitete za identifikovanje prevara kao i na organizacije civilnog društva koje su potpisale memorandum o razumevanju za formalni mehanizam prijavljivanja sumnjivih nabavki. Kosovske institucije, civilno društvo i privatni sektor su za upravljačem daljeg unapređenja javnih nabavki na Kosovu”, rekla je Salahi.
Na konferenciji povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije učestvovali su i brojni ministri i predsednici kosovskih opština.