Na Kosovu je završen petogodišnji program “Podrška učenicima srednjih škola posle redovne nastave”. Ovaj program koji je podržala Američka agencija za međunardoni razvoj (USAID) realizovan je u 16 srednjih škola, a učestovali su učenici iz svih zajednica.
Oko 30.000 učenika iz 16 gimnazija na Kosovu imalo je priliku da u poslednjih pet godina kroz program “Podrška učenicima posle redovne nastave” stekne brojne veštine koje se odnose na timski rad, preduzetništvo i istraživanja. Ovaj program finansirao je USAID, a sprovodio ga je Kosovski obrazovni centar.
“Projekat je bio veoma uspešan, nisam možda objektivna, ali rezulati govore za sebe. Više od 30 hiljada učenika je bilo aktivno tokom ovog projekta. U projekat je bio uključen, a i veoma aktivan - i privatni sektor. Jedan od ciljeva projekta je bilo i zbližavanje privatnog sektora sa školama. Možete da vidite na ovoj izložbi koliko je velika kreativnost naših mladih ako ima ko da im pokaže put i da im da neka sredstva, jer bez sredstava ne možete ništa da uradite. Na primer, kreativno mišljenje je velika stvar i to će im mnogo pomoći u budućnosti i za zapošljavanje i za život”, rekla je za Glas Amerike menadžerka ovog projekta u USAID-u Antigona Mustafa.
Your browser doesn’t support HTML5
Program je realizovan u 16 kosovskih opština, a učestvovali su učenici iz svih etničkih zajednica na Kosovu.
“Vannastavne aktivnosti ponudile su velike mogućnosti za razvoj novih veština i za tržište rada. Radili smo sa 750 nastavnika iz ovih gimnazija. Imali su mnogo treninga koji su u vezi sa ovim aktivnostima, kao što je na primer savetovanje tokom karijere, praktična nastavu i ostalo”, rekla je za Glas Amerike Valjbina Hodžaj-Gušla iz Kosovskog centra za obrazovanje.
Povodom završetka petogodišnjeg programa “Podrška učenicima posle redovne nastave” pojedini učenici predstavili su rezultate svog rada posle školske nastave.
“Naš projekat je bio da osmislimo neku zgradu koja će biti od koristi našoj zajednici, a prvenstveno mom narodu. Ja kao Bošnjakinja smatram da u Prizrenu nemamo toliko knjiga na bosanskom pa smo zbog toga smislili da naš projekat bude biblioteka koja će imati knjige na četiri jezika: bosanski, turski, albanski i engleski jezik”, navela je za Glas Amerike Soana Abazi, učenica gimnazije "Đon Buzuku" u Prizrenu.
Petogodišnji program „Podrška učenicima posle redovne nastave“ USAID je finansirao sa 3,5 miliona dolara.