Više stotina građana protestovalo je pred zgradom opštine Zvečan, gde se još nalaze pripadnici KFOR-a.
Oni su tokom jutra postavili bodljikavu žicu na prilazima zgradi opštine, posle čega je grupa građana tu okačila srpske zastave. U jednom trenutku građani su razvili i srpsku trobojku dugu 250 metara.
Građani su se okupili i u Zubinom potoku i Leposaviću. Protesti su protekli mirno.
Glavni zahtevi Srba su povlačenje kosovske policije iz opštinskih zgrada, povlačenje novoizabranih predsednika opština iz kosovskih stranaka, i oslobađanje Srba uhapšenih u ponedeljak.
Na protestu u Zvečanu obratio se bivši gradonačelnik Dragiša Milović, inače jedan od povređenih u sukobu građana i KFOR-a, koji se dogodio u ponedeljak.
“Među vama nema nikakvih ilegalnih struktura, nikakvih kriminalnih bandi, nikakvih pripadnika takozvane Vagner grupe, nikakvih mladića koji žele da pale sve što nije sprsko. Ovde su samo građani Zvečana srednjovekovnog grada i građani Kosovske Mitrovice”, rekao je Milović.
Naglasio je da protesti nisu upereni protiv KFOR-a, odnosno NATO-a, i da, kako je rekao, svi žale zbog sukoba i osoba povređenim u njima.
„Valja i da se podsetimo jer mi Srbi brzo zaboravljamo 26. u petak na silu, brutalno, jednostrano su specijalne jedinice iz Prištine zauzele zgradu opštine Zvečan. Razlog zašto su oni to uradili je, zaboga da bi, kako to oni kažu došli gradonačelnici koji su nakon nekih glasanja u kontejnerima dobili 100 glasova i da hoće da predstavljaju ovaj narod i da budu gradonačelnici opštine Zvečan“, rekao je Milović.
Situacija je tokom okupljanja uglavnom bila mirna. Međutim, oko 15 časova vozilo specijalne jedinice kosovske policije pokušalo da uđe među okupljene ljude, nakon čega je kamenovano. Tom prilikom razbijeno je zadnje staklo policijskog automobila.
Vrlo brzo nakon toga predstavnici Srpske liste Goran Rakić i Igor Simić razgovarali su sa predstavnicima KFOR-a, upravo zbog incidenta.
Tražili su od KFOR-a da rasporede vojnike na glavnim raskrsnicama u Zvečanu kako bi, kako su ustvrdili, zaštiti ljude provokacija specijalne jedinice kosovske policije.
Međutim, pripadnik KFOR-a koji je razgovarao s njima, nije mogao da obeća da će ispuniti njihov zahtev. Tokom razgovora pripadnik KFOR-a više puta je podsećao i govorio o sukobu građana i KFOR-a, odnosno napadu na KFOR, koji se dogodio u ponedeljak. Ukazao je da je upravo zbog toga upitan njihov zahtev, kao i bezbednost vojnika koji bi eventualno bili raspoređeni tamo gde traže.
Podsetimo, u sukobima Srba i pripadnika KFOR-a u ponedeljak povređeno je više od pedeset demonstranata i trideset vojnika KFOR-a. više desetina demonstranata i vojnika. Tenzije su počele nakon što su novoizabrani albanski predsednici opština u pokušali da uđu u opštinske zgrade u većinski srpskim sredinama. U severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zubinom Potoku i Zvečanu vlast su na vanrednim izborima u aprilu osvojile kosovske partije DPK i Samoopredeljenje. Izbori su raspisani pošto su Srbi napustili institucije u novembru 2022, a glasanje u aprilu su takođe bojkotovali - pa je izlaznost bila samo 3,5 odsto. Zbog toga se novoizabranim albanskim vlastima osporava legitimitet.
Miran protest u Zubinom Potoku
U Zubinom Potoku, kako javlja reporter Glasa Amerike, građani su se okupili ispred opštine koju obezbeđuju pripadnici kosovske policije - za razliku od Zvečana i Leposavića gde opštinske zgrade obezbeđuje KFOR.
Milija Biševac iz Građanske inicijative Zubin Potok kazao je za Glas Amerike da su posle incidenata u ponedeljak, protesti već dva dana mirni. Ističe, međutim, da su građani očekivali da će i ovu zgradu opštine obezbeđivati pripadnici KFOR-a, ali da tu su i dalje pripadnici kosovske policije.
"Nakon osude međunarodne zajednice i predstavnika američke ambasade o tome da se stanje deeskalira, da se dođe do mirnog rešenja, došle su jake snage KFOR-a ovde i donekle se očekivalo da će oni preuzeti kontrolu nad samim objektom. Veliki broj policajaca je napustio zgradu opštine, KFOR je parkirao vozila okolo, pa smo očekivali da će KFOR preuzeti inicijativu. Međutim, jutros smo videli da se ispred zgrade nalazi policija sa opremom za razbijanje demonstracija koja ne dozvoljava ulazak predstavnicima privremenog organa u zgradu opštine".
Biševac ističe da su zahtevi okupljenih da se povuku specijalne jedinice policije iz opštine i sa severa Kosova, i da se novoizabrani gradonačelnici vrate u svoje administrativne kancelarije gde su položili zakletve i odatle obavljaju poslove dok se stanje ne reši.
Posle eskalacije, NATO je saopštio da će poslati još 700 dodatnih vojnika na Kosovo. SAD su otkazale su i učešće Kosova u zajedničkoj vojnoj vežbi i pozvale na smirivanje tenzija.
Ne propustite: SAD osudile nasilje na Kosovu: Sve strane da odmah smanje tenzijeAmerički ambasador u Beogradu Kristofer Hil izjavio je da će "Priština snositi posledice zbog toga što nije poslušala Vašington" i da će se aktuelna dešavanja odraziti na odnose SAD i Kosova. On je istakao i da SAD oštro osuđuju napade na pripadnike Kfora i da je veoma važno da se to ne ponovi.
"Ne smemo da izgubimo kompas i pravac kretanja, a to je fortmiranje Zajednice srpskih opština i normalizacija odnosa kroz dijalog. Potrebno je da se situacija u regionu smiri i da se nastavi put u pravcu Evropske unije i evroatlanstskih integracija", kazao je Hil, prenosi FoNet.
Vučević: Situacija na severu Kosova visoko rizična
Srbija je u petak vojsku stavila u najviši stepen borbene gotovosti. Ministar odbrane Miloš Vučević izjavio je za RTS da je bezbednosna situacija na severu Kosova i Metohije visoko rizična zbog jednostranih, nezakonitih, neligitimnih odluka administracije u Prištini.
Govoreći o tome koliki je bezbednosni rizik u ovom trenutku na severu Kosova i Metohije, ministar odbrane kaže da je "veliki, verovatno najveći mogući".
Ministar odbrane ističe da je Srbija definisala svoje "crvene linije" i kaže da veruje u politički dogovor i dijalog.
Borelj sa Kurtijem, Lajčak poziva na dijalog
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj sastao se u Bratislavi sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem i na Tviteru objavio da su razgovarali o tenzijama na severu Kosova.
"Aktuelna situacija je opasna i neodrživa. Hitno je potrebna deeskalacija i pronalaženje način da se kroz dijalog vratimo implementaciji dogovorenog sporazum", piše Borelj.
Specijalni predstavnik EU za dijalog Srbije i Kosova Miroslav Lajčak ocenio je da su događaji na severu Kosova "apsolutno nepotrebna i nelogična eskalacija" i da ovo može da se reši samo politički - kroz postojeći dijalog, prenosi FoNet.
"Moram da kažem da je ovo apsolutno nepotrebna i nelogična eskalacija, jer smo posle mnogo, mnogo meseci pregovora postigli dva važna sporazuma, u februaru dogovor o putu normalizacije odnosa između Kosova i Srbije, a zatim u martu u Ohridu i implementacioni aneks", rekao je Lajčak za Dojče vele.
Ne propustite: Ko politički profitira od sukoba na severu Kosova?"Ne možemo imati normalizaciju i eskalaciju u isto vreme. Potrebno je, dakle, deeskalirati, potrebno je vratiti se radu na normalizaciji, na implementaciji dokumenta. Da nemamo dokument, razumeo bih da ljudi veruju da će ovakvim akcijama nešto uspeti. Ali, mi imamo sporazum, što nikada ranije nije bio slučaj, tako da bi zaista trebalo da se vratimo primeni tog sporazuma i normalizaciji", kazao je Lajčak.
Upitan da li će raspoređivanje dodatnih NATO snaga u regionu pomoći u deeskalaciji sukoba, Lajčak je rekao da to može da se reši samo politički, a to znači kroz postojeći dijalog.