U Srbiji je u protekla 24 sata, prema zvaničnim podacima, registrovano još 5.069 novozaraženih koronavirusom na 20.443 testirana uzorka. Umrla su 23 pacijenta. U bolnicama je 1.701 osoba, a na respiratorima je 121.
Lekari kažu da je situacija teška, a kovid ambulante su produžile radno vreme - od 7 ujutru do 22h.
Mere koje važe su iste danas kao i pre tri meseca, kada je broj registrovanih slučajeva na dnevnom nivou bio oko stotinu. Dozvoljena su masovna okupljanja, festivali, koncerti, utakmice, ugostitelji rade maltene normalno, a mere koje su na snazi poput nošenja maske u zatvorenom prostoru i držanja distance, se ne poštuju dosledno.
Krizni štab na poslednjoj sednici pred početak školske godine nije doneo nove restrikcije, iako lekari koji su članovi tog tela, skoro svakodnevno govore o tome kako treba pooštriti restrikcije ili bar kontrolu postojećih mera.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek kaže da je "izvesno da će Krizni štab usvojiti nove mere: uvođenje kovid propusnica i smanjenje broja ljudi na okupljanjima".
Nije poznato kada će Krizni štab održati narednu sednicu.
Ne propustite: Kovid u Srbiji: Skok brojeva - preko 4.000 novozaraženih, rano procenjivati ugroženost deceOn je za Blic izjavio da je "država sve uradila da zaštiti građane, ali da ne može sama" i da je potrebna veća kolektivna odgovornost i veći obuhvat vakcinacije.
Vakcinacija ne ide željenim tempom, kažu nadležni. Prema zvaničnim podacima, prvu dozu primilo je više od 2,7 miliona ljudi, drugu dozu više od 2,6 milona, a treću dozu vakcine više od 233 hiljade ljudi.
Državi sekretar kaže da je sada potrebno da bude 80 odsto vakcinisanih građana, te da se "ozbiljno razmišlja o uvođenju kovid propusnica i smanjenju broja okupljenih".
Đerlek kaže da nije saglasan sa ocenama da je reč o diskriminacji nevakcinisanih u odnosu na vakcininsane, jer je država odredila da vakcinacija bude dobrovoljna.