Krivična prijava protiv Crvenih beretki

Fond za humanitarno pravo (FHP) saopštio je podneo Tužilaštvu za ratne zločine (TRZ) Srbije krivičnu prijavu protiv Radojice Božovića, bivšeg visokopozicioniranog pripadnika "Crvenih beretki", kao i protiv još dvojice pripadnika ove jedinice, zbog zločina počinjenih u Doboju (Bosna i Hercegovina) u periodu od maja do avgusta 1992. godine.

Prijavljena lica su osumnjičena da su u periodu od maja do avgusta 1992. godine proterala nekoliko stotina Bošnjaka iz dobojskog sela Bukovačke Čivčije, ubila jednog pripadnika Zbora narodne garde, pljačkala civile, kao i zlostavljala i mučila civile zatvorene u Okružnom zatvoru u Doboju, navodi se na internet stranici FHP.

Pred Odeljenjem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu od marta 2016. godine vodi se postupak protiv Dušana Vukovića, tada stražara Okružnog zatvora u Doboju, zbog mučenja više zatočenih lica tokom 1992. i 1993. godine, od kojih je jedno preminulo od posledica fizičkog zlostavljanja.

Tim postupkom nisu obuhvaćena druga lica odgovorna za zločine počinjene kako u zatvoru u Doboju, tako i u samom gradu tokom trajanja sukoba, navodi se u saopštenju Fonda.

Mada TRZ u optužnici navodi da su pripadnici „Crvenih beretki“ izvršili zločine u Okružnom zatvoru u Doboju, u njoj se netačno ističe da je njihov identitet nepoznat. Zločini Crvenih beretki u Doboju, pa i u dobojskom zatvoru su, naime, opisani u presudi MKSJ u predmetu Stanišić i Simatović, a glavni osumnjičeni za te zločine su u njoj i identifikovani, kaže se u saopštenju.

"Iako TRZ u svojoj optužnici pominje "Crvene beretke“ - jedinicu Resora državne bezbednosti Republike Srbije - ono u istoj optužnici sukob u BiH označava kao unutrašnji sukob, čime zapravo govori da u tom ratu nije učestvovala nijedna druga država, pa ni Srbija," navodi FHP i smatra da je reč ili o teškom nemaru ili o svesnom odbijanju da se optuže osumnjičeni pripadnici "Crvenih beretki".

"Do danas pred domaćim sudom nije procesuiran ni jedan pripadnik „Crvenih beretki“ za zločine počinjene tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Zbog toga FHP poziva TRZ da istraži navode iz podnete krivične prijave, da odgovorne procesuira, te da žrtvama posle 25 godina omogući pravo na istinu," navodi FHP.