Tunis se suočava sa najvećom političkom krizom u protekloj deceniji pošto je predsednik Kais Said smenio vladu i obustavio rad parlamenta, što njegovi politički protivnici smatraju državnim udarom i pozivaju na proteste.
Said je iskoristio ustavna ovlašćenja i smenio premijera Hišama Mešišija i zamrznuo rad parlamenta na 30 dana, rekavši da će vladati uz novog premijera. Takođe je izjavio da je preuzeo i kontrolu nad kancelarijom državnog tužioca i upozorio da ne sme biti oružane pobune protiv ovakvog poteza.
"Oružane snage uzvratiće svima koji budu ispalili metak", kazao je Said.
Predsednikova odluka doneta je nakon celodnevnih protesta protiv vlade i najveće partije u parlamentu, umerene islamističke Enhade, zbog rasta broja obolelih od Kovida 19, nefunkcionalne političke situacije i lošeg stanja ekonomije.
Aktuelna situacija je najveći izazov od Arapskog proleća 2011. kada je smenjen diktatorski režim. Ali, demokratski izabrana vlast nije ispunila očekivanja.
Ne propustite: "Arapsko proleće" - od trijumfa do očajaPošto se Said obratio javnosti i izneo svoju odluku, njegove pristalice izašle su na ulice mnogih tunižanskih gradova.
Predsedavajući parlameta i lider stranke Enhada, Rašed Ganuči, potez predsednika Saida označio je kao državni udar i napad na demokratiju, i pozvao Tunižane na proteste.
Najavio je da će sazvati sednicu parlamenta uprkos odluci predsednika, ali su ga naoružani vojnici sprečili da uđe u zgradu.
Desetine pristalica Enhade sukobile su se sa pristalicama predsednika ispred zgrade parlamenta, a policija ih je razdvajala.
Predsednik i članovi parlamenta izabrani su na odvojenim izborima 2019, dok je premijer Mešiši preuzeo dužnost prošlog leta, posle još jedne kratkotrajne vlade. Sa predsednikom je od tada bio u sukobu.