Mađarski parlament u ponedeljak je ratifikovao protokol o pristupanju Švedske NATO-u, čime je okončano odlaganje pristupanja te zemlje alijansi koje je trajalo više od godinu i po.
Za članstvo Švedske glasalo je 188 poslanika dok je 6 bilo protiv. Riječ je o kulminaciji višemjesečnih napora saveznika da ubijede nacionalističku vladu u Mađarskoj da ukine blokadu za članstvo Švedske. Vlada premijera Viktora Orbna je u julu 2022. godine proslijedila parlamentu protokol o pristupanju Švedske, ali su se tome tada protivili poslanici vladajuće stranke.
Za prijem novih članica neophodna je jednoglasna podrška u NATO-u, a Mađarska je bila poslednja od 31. članice koja je ratifikovala protokol, nakon što je to Turska uradila prošlog mjeseca.
Posle odluke mađarskog parlamenta da ipak odobri članstvo Švedske, premijer Ulf Kristerson je poručio na Eksu da je ovo istorijski dan i da je njegova zemlja spremna da preuzme svoju odgovornost za evroatlantsku bezbjednost.
Kasnije je na konferenciji za novinare istakao da je Švedska napravila veliki korak ka članstvu u NATO-u.
"Švedska za sobom ostavlja 200 godina neutralnosti i vojne nesvrstanosti. To je veliki korak i nešto se se mora ozbiljno shvatiti", rekao je Kristerson.
Generalni sekretar zapadne vojne alijanse Jens Stoltenberg pozdravio je odluku mađarskog parlamenta.
"Sada kada su to odobrili svi saveznici, Švedska će postati 32. članica NATO-a. Svi ćemo biti snažniji i bezbjedniji zbog članstva Švedske", poručio je Stoltenberg na Eksu.
Američka vlada takođe je pozdravila odluku mađarskog parlamenta.
"Želeli bi smo da veoma brzo poželimo dobrodošlicu Švedskoj u NATO-u", rekla je portparolka Bele kuće Karin Žan Pjer.
Orban, desničarski populista koji ima bliske odnose sa Rusijom, prethodno je naveo da su kritike koje su švedski političari upućivali na račun mađarske demokratije pogoršali odnose dvije zemlje i izazvali oklijevanje među poslanicima njegove stranke Fides.
Međutim, glasanjem u ponedeljak, uklonjena je poslednja prepreka za pristupanje Švedske koja je za članstvo u NATO-u aplicirala u maju 2022. godine, zajedno za Finskom.
Uoči glasanja, Orban je u obraćanju poslanicima rekao da "vojna sradnja Švedske i Mađarske i pristupanje Švedske NATO-u jačaju bezbjednost Mađarske".
Orban je kritikovao članice Evropske unije i NATO-a što su proteklih mjeseci vršile sve veći pritisak na njegovu vladu da odobri članstvo Švedske.
Your browser doesn’t support HTML5
"Nekoliko ljudi spolja je pokušalo da interveniše u rešavanju naših sporova sa Švedskom, ali to nije pomoglo već je ometalo to pitanje. Mađarska je suverena zemlja, ne toleriše da joj drugi naređuju, bilo da je riječ o sadržaju odluka ili kada se one donose", rekao je Orban.
Dvostranačka grupa američkih senatora prošlog vikenda je posjetila Mađarsku i najavila da će u Kongresu podnijeti zajedničku rezoluciju kojom se osuđuje navodno nazadovanje demokratije u Mađarskoj, a od Orbanove vlade traži da hitno ukine blokadu transatlantske integracije Švedske.
Međutim, švedski premijer se u petak sastao sa Orbanom u Budimpešti, i činilo se da su "izgladili" odnose posle višemjesečnih diplomatskih tenzija. Posle sastanka su objavili sklapanje sporazuma u odbrambenoj industriji prema kojem bi Mađarska kupila četiri aviona švedske proizvodnje JAS 39 Gripen, dok bi bio produžen ugovor o održavanju postojeće flote.
Ratifikaciju protokola o pristupanju bi sada trebalo da potpišu predsjednik mađarskog parlamenta i predsjednik Mađarke, nakon čega bi dokument trebalo da bude potvrđen u Vašingtonu, što je poslednja formalnost prije pristupanja Švedske.
Članstvo Švedske, koja nije bila u ratu od 1814. godine, i Finske predstavlja najznačajnije širenje NATO-a od njegove ekspanzije u istočnoj Evropi 1990-tih. godina.