SZO menja ime majmunskih boginja zbog rasizma

  • Asošijeted pres

ARHIVA - Majmunske boginje pod mikroskopom, kolorizovani prikaz

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) preimenovala je majmunske boginje u mpok, navodeći kao razlog zabrinutost da bi originalno ime decenijama stare bolesti životinja moglo da se protumačiti kao diskriminatorsko i rasističko.

Zdravstvena agencija UN navela je u saopštenju od ponedeljka da je mpok njeno novo preferirano ime za majmunske boginje, rekavši da će se i termin majmunske boginje, i mpok, koristiti narednih godinu dana, dok se stari naziv postepeno bude ukidao.

SZO je saopštila da je zabrinuta zbog "rasističkog i stigmatizirajućeg jezika", koji je nastao pošto su se majmunske boginje proširile na više od 100 zemalja. U njemu se navodi da su brojni pojedinci i zemlje zatražili od organizacije "da predloži način za promenu imena".

Ne propustite: SAD proglasile vanrednu zdravstvenu situaciju zbog majmunskih boginja

U avgustu je SZO počela da se konsultuje sa stručnjacima o preimenovanju bolesti, ubrzo pošto je agencija UN proglasila širenje majmunskih boginja za globalnu vanrednu situaciju.

Do danas je identifikovano više od 80.000 slučajeva u desetinama zemalja koje ranije nisu prijavile bolest uzrokovanu malim boginjama. Sve do maja nije se znalo da majmunske boginje, bolest za koju se smatra da potiče od životinja, izaziva velike epidemije izvan centralne i zapadne Afrike.

10 najugroženijih zemalja na globalnom nivou su: Sjedinjene Države (29.001), Brazil (9.905), Španija (7.405), Francuska (4.107), Kolumbija (3.803), Britanija (3.720), Nemačka (3.672), Peru (3.444), Meksiko (3.292) i Kanada (1.449). Oni čine 86 odsto globalnog broja slučajeva, prenela je agencija Frans pres.

Izvan Afrike, skoro svi slučajevi oboleljevanja bili su kod gej osoba, biseksualaca ili drugih muškaraca koji imaju polne odnose sa muškarcima. Naučnici veruju da je do širenja majmunskih boginja u zapadnim zemljama došlo na dve rejv žurke u Belgiji i Španiji. Napori da se sprovede vakcinacije u bogatim zemljama, zajedno sa ciljanim kontrolnim intervencijama, uglavnom su stavili bolest pod kontrolu pošto je dostigla vrhunac - prošlog leta.

Ne propustite: SZO: Majmunske boginje nisu globalna zdravstvena opasnost

U Africi, bolest uglavnom pogađa ljude koji su bili u kontaktu sa zaraženim životinjama, kao što su glodari i veverice. Većina smrtnih slučajeva povezanih sa majmunskim boginjama dogodila se u Africi, gde gotovo da nije bilo dostupnih vakcina.

Američki zdravstveni zvaničnici upozorili su da je tamo možda nemoguće eliminisati bolest, upozoravajući da bi to moglo predstavljati stalnu pretnju uglavnom za homoseksualce i biseksualne muškarce u godinama koje dolaze.

Mpok je prvi put nazvan majmunskim boginjama 1958. godine kada je primećeno da majmuni koji su korišćeni u istraživanjima u Danskoj imaju bolest nalik boginjama, iako se ne smatra da su životinje rezervoar bolesti.

Iako je SZO imenovala brojne nove bolesti ubrzo pošto su se pojavile, uključujući teški akutni respiratorni sindrom, ili SARS i kovid 19, čini se da je ovo prvi put da je agencija pokušala da promeni ime bolesti decenijama pošto je prvi put imenovana.

Brojne druge bolesti, uključujući japanski encefalitis, nemačke boginje, Marburg virus i bliskoistočni respiratorni sindrom, nazvane su po geografskim regionima, što bi se sada moglo smatrati štetnim. SZO nije predložila promenu nijednog od tih imena.