Svemirska letelica, čiji je prozvođač i kojom je upravljala teksaška kompanija Intuitive Machine, spustila se nadomak južnog pola Zemljinog satelita Meseca.
To je ujedno i prvo američko sletanje na površinu meseca u poslednjih više od pola veka. Poduhvat je predvodila privatna kompanija.
Robot Odisej, kako je planirano, zaustavio se u krateru pod nazivom Malapert A koji se nalazi na južnoj Mesečevoj polulopti.
Sletanje, izvedeno dan pošto je letelica stigla do lunarne orbite i nedelju dana od lansiranja na Floridi, potvrđeno je signalima upućenim sa oko 384.000 kilometara udaljenosti.
Ne propustite: NASA pokušava da holivudske snove pretvori u stvarnostMeđutim, bilo je potrebno nekoliko minuta da se uspostavi komunikacija sa robotom, pošto je prvobitno uspostavljeni signal bio slab.
To je izazvalo dozu neizvesnosti u vezi sa stanjem i položaja Odiseja nakon sletanja na Mesec.
Poduhvat je obeležio i jedanaestočasovni problem sa autonomnim navigacionim sistemom letelice koja je dopremila robota do Meseca – zbog čega su inžinjeri na Zemlji bili u punom angažmanu.
Robot Odisej raspolaže naučnim instrumenatima i tehnologijom, koji će u svrhe NASA i nekoliko komercijalnih entiteta, raditi sedam dana na solarnu energiju - pre nego što Sunce zađe iznad mesta gde je letelica sletela.
Ne propustite: Problemi na putu do Meseca prve američke lunarne letelice u više od pola vekaPrikupljaće podatke o vremenskim uslovima na površini Meseca i drugim osobenostima lunarnog okruženja korisnim za buduće misije, ali i u svrhe planiranog dolaska astronauta kasnije tokom decenije.
Inače, robot Odisej lansiran je raketom Falkon 9 kompanije Ilona Maska iz NASA-inog svemirskog centra Kenedi u Kejp Kanaveralu.
Sletanje predstavlja prvo kontrolisano spuštanje američke svemirske letelice na površinu Meseca od Apola 17 1972. godine.
Tada je na Mesec sletela poslednja misija NASA-e koju su činili astronauti Džin Sernan i Harison Šmit.