Mogu li psi i pčele, pre lekara, da pomognu u otkrivanju raku kod ljudi?

  • Dora Mekuar

Pčela miriše uzorak (Foto: Saha Lab)

U laboratorijama širom Sjedinjenih Država, naučnici rade inovativne testove kako bi koristili životinje i insekte za rano otkrivanje raka. Prvi rezultati istraživanja pokazuju da pčele i psi mogu ranije da nanjuše bolest pre dijagnostičkih aparata.

Naučnici Državnog univerziteta Mičigen otkrili su početkom godina da pčele mogu da otkriju rak pluća zbog svog oštrog čula mirisa.

Debađit Saha sa Univerziteta Mičigen kaže da je za razliku od našeg sveta koji je vizuela, svet insekata zasnovan na mirisu, te da je njihovo čulo mirisa pojačano. Sahin tim je otkrio da pčele mogu da nanjuše rak pluća u dahu pacijenta.

„Naše istraživanje pokazuje da pčele mogu otkriti rak pluća i možda druge bolesti samo na osnovu mirisa tih ćelija“, izjavio je on za Glas Amerike.

Your browser doesn’t support HTML5

Psi i pčele osećaju miris obolelih od raka?

Pčele su uzgajane, a zatim izlagane sintetičkim jedinjenjima koja su oponašala miris daha obolelog od raka pluća. U 93 odsgto slučajeva pčele su mogle da uvide razliku između daha osobe koja ima rak i daha zdrave osobe. Čak su mogle da razlikuju različite vrste raka pluća.

„Mislimo da dijagnostika raka zasnovana na dahu može da bude revolucionarna. Pre svega, mnogo puta se rak otkrije kasno, kada je tumor već porastao toliko da može da se vidi na aparatima za snimanje", navodi Saha za Glas Amerike.

Na drugim mestima, naučnici rade sa psima na ranom otkrivanju raka. Životinje su obučene da prepoznaju specifične mirise raka.

Pas treniran da njuši ćelije raka (Fotografija: Centar za veterinu pasa Univerziteta Pensilvanija)

Sindi Oto, direktorka Centra za veterinu pasa Univerziteta Pensilvanija kaže da mnoge druge životinje takođe imaju prilično jaka i sposobna čula mirisa.

"Ipak, ono što čini pse tako dobrim je to što sarađuju sa ljudima, pa mogu i da prenesu tu informaciju", navela je ona za Glas Amerike.

Klara Vilson iz istog centra dodaje da psi, da bi se uključili u to, moraju da vole da to rade.

"Za njih je to zabavna igra, kao da koriste mozak, osim što koriste svoj nos. To nije lako”, kaže Vilson .

Za pse je to možda igra, ali za naučnike ozbiljna činjenica da bolje otkrivaju rak od mašina.

Korgi Kranč uči da njuši miris obolelih od raka (Fotografija: Centar za veterinu pasa Univerziteta Pensilvanija)

Amrita Malikadžun iz tog centra dodaje da dolaze do zaključka kako su psi bolji od kompjutera.

„ Deo njihovog uspeha je jer imaju superiornu sposobnost da detektuju molekule mirisa bolje nego bilo šta što trenutno imamo na tržištu”, navodi ona za Glas Amerike.

Kako psi pomažu u izolovanju karakteristika mirisa raka, naučnici se nadaju da bi mogli da naprave elektronske noseve, koji bi umeli da nanjuše rak baš kao psi