Azerbejdžanske vlasti optužile su Jermeniju za pokušaj napada na gasovode i naftovode i upozorile da će žestoko odgovoriti nakon jačanja tenzija tokom nestabilnog primirja u području Nagorno Karabaha.
Jermenija je uzvratila da Azerbejdžan pokušava da preuzme kontrolu nad teritorijom u Južnom Kavkazu kojom upravljaju Jermeni – optuživši Azerbejdžan i Tursku za, kako je ukazala, agresiju – uprkos subotnjem sporazumu o prekidu vatre, izvestila je agencija Rojters.
Ne propustite: Optužbe o napadima prete da ugroze primirje između Jermenije i AzerbejdžanaOštra retorika sa obe strane podstakla je Rusiju, koja je posredovala sporazumu, da zatraži od Jermenije i Azerbejdžana da poštuju sporaum o prekidu vatre u Nagorno Karabahu – međunarodno priznatoj teritoriji Azerbejdžana.
Međutim, optužbe su razmenile Rusija i Turska u vezi sa sukobima u kojima je od 27. septembra poginulo više od 500 ljudi.
Jačaju strahovanja da bi mogle biti uvučene u sukob koji se vodi u blizini azerbejdžanskih postojenja koja dopremaju gas i naftu do međunarodnih tržišta.
„Jermenija pokušava da napadne i preuzme kontrolu nad našim gasovodima i naftovodima“, rekao je Ilham Alijev predsednik Azerbejdžana za turski medij Haberturk.
Ne propustite: Jermenija i Azerbejdžan dogovorili prekid vatre u Nagorno KarabahuU međuvremenu, azerbejdžansko Ministarstvo odbrane saopštilo je da će uništiti sva jermenska vojna postrojenja koja ciljaju područja na kojima se nalaze civili.
Jermensko ministarstvo odbrane negiralo je da je ciljalo civilne objekte – istakavši da zadržava pravo gađanja bilo kog vojnog postrojenja ili trupa u Azerbejdžanu.
To ministarstvo je saopštilo da je azerbejdžanska strana uništila vojnu opremu koja se nalazila na na jermenskoj teritoriji.
U televizijskom obraćanju nakon predsednika Azerbejdžana Alijeva – jermenski premijer Nikol Pašinijan rekao je da je situacija u zoni sukoba veoma teška – iznevši tvrdnju da Azerbejdžan i Turska ne žele da okončaju agresiju.
Ne propustite: CPJ: Jermenija i Azerbejdžan da prekinu vojne akcije koje ugrožavaju živote novinaraAzerbejdžan i Jermenija u sukobu su zbog planinskog područja Nagorno Karabaha još od devedesetih godina prošlog veka i raspada Sovjetskog Saveza.
Nagorno Karabah je međunarodno priznat kao azerbejdžanska teritorija, ali ga kontrolišu jermenske snage usko povezane sa Jerevanom. Pod njihovom kontrolom je i sedam regiona susednih Nagorno Karabahu.
Your browser doesn’t support HTML5
Dve države ratovale su do 1994. u sukobima u kojima je poginulo oko 30.000 ljudi.
Rusija, Francuska i Sjedinjene Države kopredsedavaju takozvanom Minsk grupom Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), koja je predvodila mirovne pregovore od ranih devedesetih godina prošlog veka.