Nova tehnologija koristi augmentovanu (proširenu) realnost za ljude sa oštećenim sluhom, da bi mogli da vide reči koje se izgovaraju oko njih u realnom vremenu.
Džoš i Majkl Kingsli su blizanci. Džoš je izgubio sluh kao dete i sada živi sa Majklom i njegovom porodicom, gde Džoš kaže da mu nova vrsta naočara olakšava život.
“Prvi put kad je Džoš stavio naočare, i kada su titlovi počeli da idu preko naočara, na njegovom licu je bio izraz koji mi je rekao da imamo pravi proizvod", ističe Majkl.
Proizvod kompanije Eksrej Glas omogućava Džošu da čita razgovore oko njega u realnom vremenu.
Softver omogućava Eksrej Glasu da sluša razgovore oko korisnika i prikazuje transkript ili u naočarama sa augmentovanom realnošću ili na aplikaciji pametnog telefona, što pomaže Džošu kada je na sastanku.
Your browser doesn’t support HTML5
Majkl Kingsli smatra da je to dovelo do veće ravnopravnosti.
"Kada je na sastanku i postoji grupa od 50, 60 ljudi, on ne može da zna šta se tačno dešava, a oni ne mogu da mu se obrate direktno. Dakle, stavljanje naočara, ili korišćenje sposobnosti prevoda na telefonu, zaista je promenilo ono što može da uradi."
Džoš se slaže sa tim. Sousnivač kompanije Eksrej Glas, Pol Mili kaže da je odrastao gledajući svog oca kako pomaže ljudima sa invaliditetom da nađu posao.
“Moje mišljenje je uvek bilo: ’Hej, kladim se da postoji način da koristite kompjutere ili tehnologiju da ojačate ljudske sposobnosti širom spektra’. Tehnologija ih može izjednačiti. Tehnologija je na neki način veliki izjednačivač", kaže Mili.
On ističe da naočare nisu samo za one sa oštećenim sluhom. Mogu se koristiti i za prevođenje nekoliko stranih jezika u realnom vremenu.
One takođe mogu biti korisne za osobe u privremeno teškim situacijama kao na primer u prepunim restoranima, ili čak za one koji žele da upotrebljavaju naočare sa proširenom realnošću da gledaju film ili koriste aplikacije kao što je Jutjub - sa dodatkom titlova.