Stotine ekstremista Hamasa ubijene su ili zarobljene tokom njihovog napada 7. oktobra u kojem su ubili oko 1200 Izraelaca i oteli 240, što je izazvalo rat u Gazi. Izraelski zvaničnici kažu da su kod mnogih od njih pronađene tablete amfetamina kaptagon, stimulansa koji može da smanji inhibicije i radikalno pojača izdržljivost.
Brojni svedoci kažu da su mnogi od ekstremisti Hamasa koji su prešli granicu iz Gaze u Izrael, bili euforični.
Izraelski zvaničnici potvrdili su da su mnogi naoružani napadači koji su zarobljeni ili ubijeni kod sebe imali pilule koje sadrže kaptagon, amfetamin pod nadimkom "kokain za siromašne" i "hemijska hrabrost ISIS-a".
“Kaptagon je godinama prevladavao među ekstremistima Islamske države, posebno u Iraku i Siriji, zato što daje skoro nadljudske moći, uključujući sposobnost da ostanu budni, smireni, fokusirani danima. Kaptagon takođe do neke mere eliminiše strah i glad. A, niska cena, koja se procenjuje između jednog i pet dolara, takođe može da objasni njegovu veliku potrošnju među mladima na Bliskom istoku", kaže Karmit Valensi iz Instituta za studije nacionalne bezbednosti.
Mnogi izraelski stručnjaci za opojne droge veruju da je kaptagon bio široko korišćen tokom invazije Hamasa u oktobru. I dok zvaničnici kažu da su kod napadača pronađene pilule, portparol izraelske vojske nije potvrdio da li su ekstremisti iz Hamasa koji su uhvaćeni živi, priznali da su koristili kaptagon i da li je ta supstanca pronađena u krvotoku ubijenih.
Šaul Levran, lekar Medicinskog centra Šiba kaže da je poznato da je kaptagon pronađen.
"Znamo da je pronađen u velikim količinama. I možemo pretpostaviti iz toga, da su ga koristili Hamasovi teroristi da im smanji moralno rasuđivanje, pojača borbenu aktivnost i seksualno uzbuđenje i smanji bilo kakva inhibicije tokom zverstava", ističe on.
Ne propustite: Izrael pred sudom u Hagu o optužbama za genocid u GaziMeđutim, neki izraelski analitičari upozoravaju da kaptagon ne može biti okrivljen za zločine Hamasa 7. oktobra. Oni kažu da je brutalnost rezultat mnogo godina indoktrinacije i dehumanizacije Jevreja.
Profesor kriminologije Šimon Peri objašnjava da amfetamini ne pretvaraju ljude u divljake.
"Teroristi ne postaju divljaci zbog amfetamina, kao što ne postaju divlji ni mladi koji ih uzimaju i plešu celu noć i zabavljaju se”.
Korišćenje kaptagona od strane militantnih grupa nije samo problematično u kontekstu napada Hamasa na Izrael. To je izuzetno unosna roba koja se uglavnom proizvodi u Siriji i izvozi u bliskoistočne arapske zemlje, od kojih su mnoge proglasile vanredno stanje zbog upotrebe te droge.