Metro u Hong Kongu je zatvoren, saobraćaj je paralisan, dok su tržni centri i radnje zatvoreni posle haotične noći u kojoj je policija upucala jednog tinejdžera.
Protesti u petak su izbili posle odluke šefice uprave Hong Konga Keri Lam da zabrani demonstrantima da nose maske i time sakriju svoj identitet.
Nasilje koje je izbilo te noći, kako je obnasnila Lam, podrazumevalo je pozivanje na zakon o hitni situacijama - kojim su zabranjene i maske.
"Ekstremno nasilje pokazalo je da je javna bezbednost u Hong Kongu u opasnosti.I to je razlog zbog kojeg smo se pozvali na ovaj zakon i zabranili nošenje maski", kazala je Lam.
Ne propustite: Godišnjica Narodne Republike Kine: Parada u Pekingu, nasilje u Hong KonguUprkos zabrani nošenja maski i zatvaranju saobraćaja, nekoliko stotina demonstranata izašlo je na ulice i mašriralo prema centralnom delu grada.
"Ne znamo šta će se desiti, ai želimo da izađemo napolje i pokažemo da imamo pravo da nosimo maske", rekla je jedna od demonstrantkinja.
Ne propustite: Demonstranti u Hong Kongu upali u tržni centar, pocepali kinesku zastavuNasilje na demonstracijama traje već četiri meseca. Povod za proteste bio je sporni zakon o izručenju Kini, da bi kada je povučen iz procedure, demonstranti nastavili da izlaze na ulice u obliku prodemokratskog pokreta.
Ne propustite: Liderka Hong Konga povukla zakon o izručenju, demonstranti kažu "prekasno"Nasilje je uvuklo Hong Kong u najveću političku krizu otkad je Britanija tu terotriju predala Kini 1997. uz uređenje "jedna zemlja, dva sistema" - koja je Hong Kongu garantovala slobode kojih nije bilo u Kini.
Kineska kancelarija Hong Konga i Makaa saopštla je da se protesti pretvaraju u revoluciju koju podržavaju strani akteri, i da to neće moći doveka.
Kancelarija UN za ljudska prava pozvala je na nezavisnu istragu o nasilju koje se dogodilo na protestima, rekavši da su povrede koje su dobili demonstranti alarmantne.