Američki saveznici u Evropi pažljivo prate predsedničke izbore u SAD, koji ulaze u svoju završnu fazu.
Trasnatlantski odnosi povremeno su bivali zategnuti, otkako je američki predsednik Donald Tramp stupio na dužnost, a analitičari kažu da se u nekim evropskim prestonicama nadaju povratku veće stabilnost pod predsedništvom Džoa Bajdena.
Drugi evropski saveznici u NATO-u pozdravili su Trampove zahteve da Evropa preuzme svoj deo tereta i ispuni ciljeve vojne potrošnje, jer se kontinent suočava sa nekoliko strateških izazova na svojim granicama.
Ne propustite: Eksperti: U fokusu evropske strategije Rusija, a američke region PacifikaUbrzo nakon pobede na izborima 2016. godine, Tramp je NATO nazvao "zastarelim", rekavši da ta organizacija "nije vodila računa o teroru". To je dodatno alarmiralo NATO saveznike već uznemirene ruskom prisilnom aneksijom Krima 2014. godine i invazijom na istočnu Ukrajinu.
Drugačiji ton
Do 2017. godine Trampov ton se promenio. Ugostivši generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga u Beloj kući u aprilu te godine, Tramp je potvrdio svoju podršku alijansi.
"Generalni sekretar i ja produktivno smo razgovarali o tome šta NATO još može da učini u borbi protiv terorizma. Davno sam se žalio na to i oni su izvršili promene. A oni se sada bore protiv terorizma. Rekao sam da je zastarelo. To više nije zastarelo", rekao je Tramp novinarima.
Ne propustite: Spoljnopolitička platforma demokrata - kritika Kine, povratak savezimaZa Evropu, nepredvidivost je bila teška, rekla je analitičarka za bezbednost Džuli Norman sa Univerzitetskog koledža u Londonu u nedavnom intervjuu za Glas Amerike.
"Njegova spoljna politika obično je bila prilično brzopleta, prilično nepredvidiva. I naravno, za saveznike to zapravo nije nešto što želite. Želite saveznika koji će biti pouzdan, posebno saveznika poput Sjedinjenih Država koji je tradicionalno 'teška kategrija'", rekla je Norman.
Šta NATO saveznici misle o Bajdenu? Budući da je u predsedničkoj kampanji do sada bilo malo rasprave o spoljnoj politici, prema Ianu Bondu, direktoru za spoljne politike u Centru za evropske reforme, oni moraju da pogledaju Bajdenov dosije.
Ne propustite: SAD i Poljska potpisale sporazum o jačanju odbrambene saradnje"Znamo da Tramp uopšte nije prijatelj NATO-a i verujemo da je Bajden, s obzirom na njegovu prošlost, mnogo povoljniji za NATO. A NATO ostaje osnova britanske bezbednosti, kao i uopšte evropske bezbednosti", rekao je Bond za Glas Amerike.
Trampove pristalice često kažu da mu treba suditi prema njegovim postupcima, a ne prema rečima. Predsednik je nadgledao raspoređivanje američkih trupa i opreme u Poljskoj 2017. godine u okviru NATO-ove misije Pojačano napredno prisustvo, što je najveće razmeštanje od Hladnog rata.
Tramp ostaje popularna ličnost u Poljskoj i drugim bivšim sovjetskim državama.
Ne propustite: Eksperti: Da li su Evropi potrebne autonomne strateške snage?"Za neke od tih država verovatno bi i dalje bilo poželjno da Tramp ostane u Beloj kući", rekao je Norman.
Teška istina za Evropu?
Tramp je optužio Nemačku da je "delinkventna u plaćanju" NATO-u i da planira da povuče 20.000 vojnika stacioniranih u zemlji.
Iako je ton grub, predsednik govori istinu koje Evropa ne želi da čuje, tvrdio je politički komentator Metju Paris, bivši konzervativni član britanskog parlamenta.
"Na instinktivni način bio je u pravu u vezi sa nekoliko stvari - da je možda postojala potreba da se uzvrati Kini po pitanju trgovine. Možda će Amerika završiti na vrlo sličnom mestu kao Britanija po pitanju Kovida. Možda niko zapravo ne zna odgovor, a mi ne znamo odgovor ništa bolje od Donalda Trampa. U pravu je što se tiče potrošnje NATO-a. U pravu je kada mnoge evropske zemlje ne preuzimaju svoj deo tereta", rekao je Paris za Glas Amerike u nedavnom intervjuu.
Ne propustite: SAD povlače oko 12.000 vojnika iz Nemačke, gotovo polovina ipak ostaje u EvropiTramp je zauzimao sve oštriji stav prema Kini. To se možda neće promeniti, ko god pobedio u Beloj kući, kaže Džuli Norman.
"Mnoge demokrate, uključujući i Bajdena, dele neke brige koje je Tramp imao oko Kine i koje mnogi Evropljani imaju i oko Kine", rekla je rekla je. "To je u izvesnoj meri u vezi sa bezbednosnim pitanjima, a možda, govorivši više sa evropske strane, takođe i pitanje ljudskih prava “.
Lesli Vinjamuri, direktorka programa za SAD i Ameriku u Institutu za politiku Čatam haus u Londonu, rekla je da je najveća transatlantska divergencija bila na klimatskim promenama.
Mnogi u Evropi vide da je Bajden simpatičniji prema njihovom gledištu.