Broj američkih građana koji su se prethodne nedelje prijavili za novčanu pomoć nezaposlenima, prema podacima Sekretarijata za rad, iznosio je 840.000.
Uprkos manjem broju prijava u odnosu na prethodne sedmice – agencija Asošijeted pres ukazuje da se trend povećane nezaposlednosti nastavio i u sedmom mesecu krize izazvane pandemijom Kovida 19.
Ne propustite: Anketa: Skoro pola Amerikanaca veruje da se neće vratiti na posaoIzveštaj Sekretarijata za rad ukazuje da je ukupan broj građana u Sjedinjenim Državama koji primaju naknade za nezaposlene smanjen za jedan milion - na 11 miliona.
To ukazuje, pojašnjava AP, da je deo nezaposlenih uspeo da se vrati na svoja pređašnja radna mesta. Međutim, pokazatelj je i da je deo građana iscrpeo redovne državne isplate u trajanju od 26 nedelja i prešao na dodatne programe u trajanju od tri meseca.
Istovremeno, američke vlasti su saopštile da se 464.000 građana protekle sedmice prijavilo za poseban novootvoreni program koji samozaposlenima, honorarcima i sezonskim radnicima obezbeđuje pomoć.
Ne propustite: Studija: Kriza nejednako pogađa finansije AmerikanacaAmerička ekonomija nadoknadila je više od polovine od ukupno 22 miliona izgubljenih radnih mesta tokom pandemije koronavirusa. Međutim, broj zaposlenih građana u odnosu na februar manji je za 10,7 miliona ljudi – što prevazilazi brojke koje su obeležile globalnu ekononsku krizu u periodu 2008-2009.
Ekonomski stručnjaci upozoravaju da bi se, bez dodatne ekonomske pomoći, čitave porodice širom SAD-a narednih mesecim mogle boriti da plate račune, plate kirije, nabave hranu i izbegnu prinudna iseljenja.
Ne propustite: Panel ekonomista: Američka ekonomija zvanično u recesijiPrema istraživanju Biroa za popis stanovništva objavljenom u sredu, trećina građana ima poteškoće da plati uobičajene troškove: stanarinu, hranu, rate kredita za kupljene automobile i račune.