Teksas je prva američka država u kojoj je registrovano više od milion potvrđenih slučajeva Kovida 19, dok se tom broju približava i Kalifornija.
Fauči: Maske i distanciranje da bi izbegli zatvaranje zemlje
Entoni Fauči, član Radne grupe Bele kuće za borbu protiv koronavirusa, izjavio je da ne veruje da će u Sjedinjenim Državama morati da zatvaraju zemlju - ukoliko građani ulože dodatne napore u nošenje maski i fizičko distanciranje.
Fauči, direktor Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti, istakao je da pomoć stiže u vidu vakcine.
“Pomoć je na putu”, podvukao je jedan od najboljih američkih stručnjaka za zarazne bolesti.
“Vakcine koje se razvijaju ostvariće značaj pozitivan uticaj kada počne njihova primena u decembru i početkom sledeće godine. Nadam se da će do aprila, maja ili juna vakcinisanje biti omasovljeno”, rekao je Fauči televiziji Ej-Bi-Si.
Do tada, ukazuje Fauči, građani bi trebalo da primenjuju mere koje doprinose sporijem širenju koronavirusa.
“Nošenje maski, izbegavanje gužvi, održavanje socijalne distance i pranje ruku. Uprkos tome što zvuči da se radi o jednostavnim metodama kojima se borimo protiv teškog izazova – zaista prave razliku”, rekao je Fauči.
Od početka pandemije, prema podacima Univerziteta Džons Hopkins, u Sjedinjenim Državama je od koronavirusa obolelo više od deset miliona ljudi. Od posledica te bolesti obolelo je više od 241.000 ljudi.
Od izbijanja pandemije početkom marta, u Teksasu je zabeleženo 1,02 miliona slučajeva koronavirusa i više od 19.000 žrtava, pokazuju podaci Univerziteta Džons Hopkins. U Kaliforniji, u kojoj živi najveći broj stanovnika, registrovano je 995.000 obolelih.
Teksas je u utorak prijavio 10.865 novih slučajeva, čime je oboren rekord iz sredine jula. El Paso je među najteže pogođenim gradovima sa gotovo 28.000 aktivnih slučajeva i više od 680 preminulih od Kovida 19.
U državi Njujork, guverner Endrju Kuomo najavio je da će od petka svi restorani, barovi i teretane biti zatvoreni u 10 uveče po lokalnom vremenu, što je veliki preokret u tom delu SAD gde je pre nekoliko meseci uglavnom bila uspostavljena kontrola nad širenjem virusa. Kuomo je takođe zabranio privatna okupljanja više od 10 ljudi.
Ne propustite: Nove restrikcije u Njujorku kao "poslednja šansa"U Americi je od koronavirusa preminulo više od 240.000 ljudi, a najmanje 10,3 miliona je zaraženo. Broj novozaraženih dostiže najviše nivoe od izbijanja pandemije - najmanje 120.000 dnevno tokom protekle nedelje. Zdravstveni eksperti kažu da broj obolelih delom raste zbog hladnijeg vremena i sve većeg nezadovoljstva zbog nošenja maski i drugih mera predostrožnosti.
Dnevni bilans zaraženih raste u 49 država, a preminulih u 39. Pre mesec dana, u SAD je u proseku bilo oko 730 žrtava dnevno, a sada je više od 970.
Među mnogim zdravstvenim zvaničnicima koji upozoravaju na tešku situacija je i lekarka Džuli Votson iz zdravstvenog sistema "Integris health" u Oklahomi.
“U nevolji smo. Ako se nešto uskoro ne uradi da se uspori rast broja slučajeva, naše bolnice će biti više preopterećene nego što je to slučaj sada i nećemo moći da pomognemo svima", rekla je Votson.
Odsek za zdravstvo Oklahome saopštio je u sredu da je hospitalizovano 1.248 ljudi.
Američko udruženje zdravstvenih radnika ponovo je uputilo apel da se nose maske, drži fizička distanca i često peru ruke.
Ne propustite: Broj obolelih od Kovida u SAD raste, "Moderna" najavila mogućnost registracije vakcine u decembru"Kako se približavaju praznici, svi moramo da uradimo sve što je moguće da se suzbije širenje Kovida 19. Ako to ne uradimo, produžiće se patnje, naši životi će i dalje biti poremećeni i biće više preminulih među našim prijateljima, susedima i voljenima", naglasila je predsednica udruženja Suzan Bejli.
Nove restrikcije zbog širenja koronavirusa najavljene su i u Minesoti, dok je guverner Ohaja Majk Devajn izdao nove naredbe o obaveznom nošenju maski u zatvorenom prostoru i zapretio da će zatvoriti barove, restorane i fitnes centre ako broj obolelih nastavi da raste. U Severnoj Dakoti je i dalje najveći broj novozaraženih po glavi stanovnika.