Prema podacima Komiteta za zaštitu novinara, 2015. godine poginulo je 69 novinara, cifra koja obuhvata one koji su ubijeni zbog svoje profesije, ali i koji su poginuli u borbi, razmeni vatre ili tokom obavljanja zadataka za koje se smatra da su opasni. Sirija je, četvrtu godinu za redom, bila najopasnije mesto za medije.
U toj zemlji do sada je poginulo 13 novinara, što je veliki pad u odnosu da prethodne godine, delom i zbog toga što iz Sirije izveštava sve manji broj reportera.
Prema podacima organizacije „Reporteri bez granica“, Francuska je , posle Sirije i Iraka, bila treća najsmrtonosnija zemlja za novinare zbog napada islamista na satirični nedeljnik Šarli Ebdo, u kojom je poginulo osam osoba.
Reporteri bez granica saopštili su da je u protekloj godini širom sveta ubijeno 67 novinara, kao i 27 izveštača amatera i sedam medijskih radnika. „Većina nisu bili novinari koji su se zatekli na pogrešnom mestu u pogrešno vreme, već su ubijeni da ne bi obavljali svoj posao“, rekao je agenciji Rojters sekretar organizacije Kristof Deloar.
Prema podacima Reportera bez granica, u Iraku je ubijeno 11 novinara, u Siriji 10. Na četvrtom nestu našao se Jemen, zatim Južni Sudan, Indija, Meksiko, Filipini i Honduras.