Američki predsednik Džo Bajden odobrio je slanje manje od 500 američkih vojnika u Somaliju, kako bi sprovodili operacije protiv pobunjeničke grupe al-Šabab, povezane sa al-Kaidom, izjavio je jedan zvaničnik Bele kuće. Tako je promenjena odluka iz ere bivšeg predsednika Donalda Trampa o povlačenju vojnika.
"Predsednik Bajden je odobrio zahtev Sekretarijata za odbranu o preraspoređivanju američkih snaga u Istočnoj Africi da bi uspostavio malo, uporno američko vojno prisustvo u Somaliji", rekao je novinarima visoki zvaničnik Bajdenove administracije. Kako je dodao, vojnici će doći iz obližnjih baza na afričkom kontinentu. Kamp Lemonije u Džibutiju, je primarna baza za operacije američke Afričke komande u regionu.
Pre povlačenja, SAD su imale oko 700 vojnika u Somaliji, koja se bori sa nasiljem i nestabilnošću od kako se puč iz 1991. goidne razvio u ciklus brutalnih sukoba u kojima učestvuju lideri rivalskih klanova. Pobunjenička grupa se ponovo pojavila 2006, obećavajući da će doneti stabilnost uspostavljanjem stroge interpretacije šerijatskog zakona. Od tada je porasla po broju pripadnika i počela da vrši napade van Somalije, uključujući one u Keniji i Ugandi.
Bela kuća navodi da je Pentagon predao zahtev Bajdenu nakon što je više od goidnu dana morao da ogranizuje rotaciju i dolazak vojnika u Somaliju. Zvaničnici sekretarijata za odbranu kažu da je to otežavalo bezbednost i efikasnost američkih trupa.
Ne propustite: SAD izvele vazdušni napad na Al-Šabab u Somaliji, prvi nakon šest meseci“Proveli smo proteklih godinu dana i više, od odluke prethodne administracije, tako što smo periodično pomerali vojnike u Somaliju i iz nje, u pokušaju da pomognemo borbi protiv terorizma", izjavio je zvaničnik i dodao. "Takvo rotirajuće prisustvo je stvorilo veoma stvarne rizike u zaštiti vojnika."
Još se ne zna da li je novi predsednik Somalije, Hasan Šeik Mohamud koji je izabran u nedelju, zahtevao povratak američkih vojnika.
Američki zvaničnik izjavio je da novi pristup uključuje diplomatske napore, bezbednosnu podršku somalijskim snagama i izgradnju kapaciteta somalijske vlade, koju muče unutrašnji politički sukobi, nasilje i nestabilnost.
“Brine nas potencijal da bi al-Šabab, zbog svoje finansijske putanje i uspeha na bojnom polju stvori još prostora da planira i na kraju vrši napade u drugim zemljama", izjavio je zvaničnik administracije.
“Sve to znači da u svetu u kojem moramo da pravimo prioritete u odnosu na to kako pristupamo globalnom antiterorizmu, al-Šabab je jasno prioritet zbog pretnje koju predstavlja."
Zvaničnik nije želeo da saopšti gde će vojnici biti pozicionirani niti iz koje grane vojske potiču. Na pitanje koliko će dugo trajati operacija nije dao konkretan odgovor. "Ne planiramo da ostanemo zauvek tamo", rekao je.