Deo opozicije u Skupštini Srbije podneo je u sredu zahtev za razrešenje Ane Brnabić sa mesta predsednice parlamenta zbog, kako su naveli, "kršenja Ustava, zakona i Poslovnika o radu Skupštine Srbije".
Poslanik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović rekao je da je zahtev pre svega podnet zbog načina na koji je protekla rasprava o budžetu i 68 tačaka, a koja je, posle fizičkog incidenta poslanika opozicije i vlasti na sednici održanoj 25. novembra, okončana bez rasprave i učešća opozicionih poslanika.
"Nadležost Skupštine je da donosi zakone, izmene zakona, usvaja budžet, a donošenju zakona i usvajanju budžeta mora da prethodi javna rasprava. Javna rasprava se sprovodi u načelu i u pojedinostima, a svaki poslanik ima pravo da učestvuje u raspravi“, rekao je Lazović.
Ne propustite: Skupština Srbije usvojila budžet za 2025. godinu, opozicija najavila krivičnu prijavu protiv Ane BrnabićPrema njegovim rečima, ponašanje predsednice parlamenta Ane Brnabić je bilo neprimereno i nezakonito, te da ima za posledicu "neustavno usvojene zakone i odluke".
"Njeno ponašanje ste mogli da vidite na sednici. Sednica, praktično, nije ni održana, jer rasprave nije bilo ni u celosti ni u pojedinostima. Ana Brnabić je obmanula javnost da se u raspravi o amandmanima niko nije javio za reč, jer smo se javili koleginica Spirić i ja. Takođe, na prethodnoj sednici Ana Brnabić nije dozvolila predlog za izglasavanje nepoverenja Vladi, na predlog 85 poslanika“, naglasio je Lazović.
Lider opozicione Demokratske stranke (DS) Zoran Lutovac poručio je da bi Skupština Srbije trebalo da bude kontrolni mehanizam za izvršnu vlast, a da se dešava obrnuto, odnosno da "izvršna vlast kontroliše parlament".
"Ana Brnabić ne može biti predsednica parlamenta jer je dodatno doprinela da se ova institucija urušava. Mi ne pristajemo da se ovo i dalje dešava. I osim ovog delovanja mi ćemo nastaviti i vaninstitucionalnu borbu", rekao je.
Poslanik Narodnog pokreta Srbije Uroš Đokić rekao je da je, osim zahteva za smenu Ane Brnabić, pokrenuta još jedna inicijativa - da se na sledeću sednicu u dnevni red uvrsti zahtev za smenu premijera Miloša Vučevića.
"Do juče, do momenta predaje, taj zahtev je potpisao 81 narodni poslanik", naveo je Đokić.
Brnabić: Opozicija je kriva za prekid sednice
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić odbacila je optužbe opozicije da je kriva za prekid sednice na kojoj je na dnevnom redu bio Predlog zakona o budžetu i dodala da su upravo opozicioni poslanici u danima pred održavanje te sednice najavili da će ona biti prekinuta i da su to mogli da vide svi građani.
"Kako oni koji glasaju za SNS i koalicione partnere, tako i oni koji glasaju za opoziciju su mogli da vide i da se uvere ko je učinio sve od sebe da se o zakonu o budžetu razgovara, a ko je učinio sve, a pre toga i najavio da sednice neće biti i da će je blokirati", rekla je
Ona je citirala poslanika Demokratske stranke Srđana Milivojevića koji je rekao da "sednicu o budžetu nećemo imati", a potom i objavu poslanice SSP Marinike Tepić koja je na društvenoj mreži Iks objavila "uspeli smo da prekinemo sednicu koju su hteli da održe, nećemo dozvoliti da se ova sednica nastavi".
"To su građani mogli da vide uživo. Da li opozicija misli da su građani slepi i gluvi, jer ovo što smo danas čuli je uvredljivo", rekla je Brnabićeva.
Ne propustite: Tuča u Skupštini Srbije: Šta je postigla vlast, a šta opozicija?Ona je rekla i da su, čim su članovi vlade ušli u salu - opozicija, "a prvo poslanici Zeleno-levog fronta, počeli sa incidentima" i upitala sa kim su onda poslanici opozicije hteli da razgovaraju.
"Grubo su prekršili Poslovnik, provocirali članove Vlade i unosili im se u lice, lepili nalepnice na klupe u kojima sede članovi vlade. Da li je to pokazatelj da su hteli nasilje i da prekinu sednicu ili su hteli raspravu i debatu o budžetu?"
Rekla je i da je odredila pauzu i pozvala sve šefove poslaničkih grupa na konsultacije, ali da su na te konsultacije došli samo šefovi poslaničkih grupa vladajuće koalicije i poslaničke grupe "Glas naroda".
"Umesto toga pauzu su iskoristili da kidišu na klupe gde sede članovi vlade i da zauzmu sto predsedavajućeg odakle se Tepić snimala i kazala da su uspeli da prekinu sednicu. Sa kim su želeli da razgovaraju o predlogu budžeta s obzirom da su zauzeli mesta gde sede članovi vlade? Možda misle da se tako postaje ministar, ali ne može se tako postati. Nije važna fotelja, već legitimitet koji ti da narod na demokratskim izborima", kazala je Brnabićeva.
Ona je u nastavku obraćanja rekla i da će naredna sednica republičkog parlamenta biti zakazana "u najskorije vreme" i da će na dnevnom redu biti važni zakoni.
"Postoji nekoliko zakona koje očekujemo od Vlade. To su oni zakoni koje treba da završimo i kao deo reformske agende na našem putu ka Evropskoj uniji. To je čitav set medijskih zakona koji treba da se promeni u skladu sa komentarima Evropske komisije i direktivama kojima naši zakoni treba da se prilagode", rekla je.
Navela je i da je druga stvar izbor članova Saveta REM, zatim zakon o oglašavanju, čitav niz ratifikacija, dodajući da će na dnevni red sednice staviti i predloge opozicije ako obezbede kvorum od 126 poslanika.
"Ako nemaju 126 poslanika za kvorum zašto pokreću proceduru za glasanje o nepoverenju Vladi. To je onda politički rijaliti", zaključila je Brnabić.
Ne propustite: Šta posle tuče u parlamentu Srbije?Na sednici Skupštine Srbije 25. novembra dogodila se tuča poslanika Srpske napredne stranke (SNS) i opozicije, za koju dve strane optužuju jedna drugu.
Opozicija je na tom zasedanju premijera i ministre dočekala porukama "Krvave su vam ruke", aludirajući na odgovornost vlasti za pogibiju 15 ljudi i teško povređivanje dvoje u Novom Sadu 1. novembra, tražeći raspravu o poverenju vladi koju vlast nije prihvatila.
Na dnevnom redu sednice je bila rasprava o budžetu Srbije, kao i o više desetina drugih zakona. Po nastavku sednice nakon incidenata, predsednica Skupštine Ana Brnabić je zaključila raspravu po svakoj od više od 60 tačaka dnevnog reda.
Brnabić je, okružena skupštinskim obezbeđenjem, čitala tačku po tačku dnevnog reda i zaključivala raspravu, a da rasprave nije ni bilo.
Za to vreme, poslanici opozicije su ometali njeno obraćanje, duvajući u pištaljke i vuvuzele.
Dva dana kasnije sve tačke su usvojene.