Tri džinovske pande iz Nacionalnog zoološkog vrta u Vašingtonu – Mei Sjang, Tien Tien i njihovo mladunče Sjao Ći Đi odleteli su u sredu nazad u Kinu, u trenutku diplomatskih tenzija između dve zemlje.
U Severnoj Americi sada ostaje samo nekoliko džinovskih pandi.
Mei Sjang i Tien Tien, stari 25 i 26 godina, došle su u SAD 2000. godine i od tada su u zoo vrtu u Vašingtonu. Dobili su mladunče Sjao Ći Đi, što na engleskom znači "malo čudo" 2020. godine.
U sredu su se svo troje ukrcali na let koji će trajati 19 sati u kargo avionu.
Nacionalni zoo vrt u Vašingtonu potrošio je milione dolara tokom godina kako bi pande imale zdrav život, a kineskim konzervatorima je plaćao 500.000 dolara godišnje, pokazuje ugovor zoo vrta.
Njihov povratak u Kinu je očekivan i bio je definisan dogovorom kada su dovedene u Ameriku. Ail, mnogi sada odlazak tri pande vide kao simbol aktuelnih tenzija između Istoka i Zapada.
Kineska vlada voli da pozajmljuje pande zemljama sa kojima su joj odnosi u usponu, kao oblik "meke moći", kaže Kurt Tong, partner u konsultantskoj kući Azija grup.
Odnosi Vašingtona i Pekinga su godinama zategnuti zbog neslaganja u domenu trgovine, ljudskih prava, statusa Tajvana.
Prema Tongovim rečima, ne iznenađuje to što su vlasti u Kini samo pustile da ugovor sa američkim zoo vrtom istekne.
Posetioci zoo vrta u Vašingtonu mogli su da se pozdrave sa pandama tokom celog septembra, u okviru specijalnih događaja, i to su učinile hijade ljudi.
Pande iz zoo vrta u Atlanti u Džordžiji biće vraćene u Kinu 2024. pa će panda Ćin Ćin u Meksiko sitiju ostati jedini na kontinentu.
Prve pande su došle u američke zoo vrtove 1972, nakon čuvene posete tadašnjeg predsednika Ričarda Niksona Kini.