Paneta preuzeo dužnost sekretara za odbranu

  • Meredit Bjuel

Lion Paneta polaže zakletvu kao novi sekretar za odbranu, Pentagon, 1. jul 2011.

Novi američki sekretar za odbranu Lion Paneta u petak je zvanično preuzeo dužnost i položio svečanu zakletvu u Pentagonu. U poruci koju je uputio službenicima sekretarijata za odbranu Paneta je rekao da će nastaviti nastojanja Sjedinjenih Država da poraze al-Kaidu. U pogledu Avganistana, Paneta je naglasio da Amerika mora da nastavi da zajedno sa Avganistancima i medjunarodnim partnerima ulaže napore kako ta zemlja nikad više ne bi mogla da posluži kao utočište al-Kaidi i njenim saveznicima.

Novinar Glasa Amerike Meredit Bjuel pripremio je prilog o karijeri Liona Panete i izazovima sa kojima će se suočiti na novom položaju.

Sjedinjene Države su angažovane u ratnim sukobima gotovo čitavu deceniju i američka dobrovoljačka armija je prilično iscrpljena borbama. Više od 1.500 vojnika poginulo je u Avganistanu, dok rat u toj zemlji postaje sve nepopularniji u američkoj javnosti. I, dok trećina američkih snaga u Avganistanu treba da bude povučena do sredine sledeće godine novi sekretar za odbranu Lion Paneta izjavio je nedavno da tamo treba obaviti još dosta posla:

„Moj prvi zadatak na novom položaju biće da osiguram da pobedimo u konfliktima u kojima smo angažovani. U Avganistanu moramo da nastavimo da degradiramo Taliban.“

Trevis Šarp je vojni analitičar u Centru za novu američku bezbednost. On kaže da je povlačenje iz Avganistana značajno pitanje sa kojim će se Paneta suočiti:

„To treba da uradimo pažljivo jer ako povlačenje ne bude izvedeno na pravi način mogli bismo da izgubimo neke od bezbednosnih prednosti koje smo ostvarili u Avganistanu tokom protekle godine zahvaljujući uglavnom dodatnim trupama koje je uputio predsednik Obama.“

Paneta dolazi na položaj u Pentagonu posle mandata na čelu Centralne obaveštajne agencije, gde je izmedju ostalog nadgledao operaciju u kojoj je ubijen lider al-Kaide Osama bin Laden. Paneta je takodje snažno podržavao napade bespilotnim letelicama na pripadnike al-Kaide i Talibana duž avganistansko-pakistanske granice:

„Angažovani smo u najagresivnijim operacijama u istoriji CIA-e u tom tom delu sveta, a rezultat je da uništavamo vodjstvo ekstremista.“

Medjutim, napadi bespilotnim letelicama su vrlo nepopularni u Pakistanu i vodjenje odnosa sa tom zemljom biće još jedan ključni test za novog sekretara za odbranu.

Analitičar Trevis Šarp smatra da će Paneta imati ulogu posrednika izmedju Sjedinjenih Država i Pakistana:

„Tu će biti teško držati balans i imislim da će na tom putu biti mnogo nepoznanica. Medjtuim, Panetin cilj od samog početka biće da pokuša da održi neki privid normalnih odnosa Sjedinjenih Država i Pakistana pošto su, otvoreno govoreći, dve zemlje potrebne jedna drugoj ukoliko žele da saradjuju i reše problem terorizma.“

Paneta je bivši demokratski kongresmen sa bogatim iskustvom u domenu budžetskih pitanja. On je bio predsedavajući odbora za Budžet Predstavničkog doma, a bio je i na čelu kancelarije za budžet u administraciji predsednika Bila Klintona. Viši strateški analitičar u institutu „Amerikan Enterprajz“, Geri Šmit, smatra da će najveći izazov za Panetu biti sprovodjenje smanjenja u ogromnom budžetu Pentagona:

„Ukoliko predlozi administracije budu usvojeni i dodatna budžetska smanjenja u visini od više stotina milijardi dolara budu odobrena to će značiti značajno smanjenje američkih vojnih snaga i promene u njihovoj strukturi.“

Predsednik Obama predložio je smanjenje od 400 milijardi dolara u vojnom budžetu u narednih 12 godina. To će predstavljati značajnu promenu u odnosu na veće bojne budžete posle terorističkih napada na Sjedinjene Države 11. septembra 2001. Paneta je svestan da je vreme neograničenih vojnih budžeta prošlo:

„Naš izazov biće da pripremimo budžete koji će eliminasti traćenje sredstava i njihovo dupliranje, ali će zaštititi ključne elemente koji su nam neophodni za odbranu zemlje.“

Medjutim Sjedinjene Države imaju veliki budžetski deficit, a rat u Avganistanu košta 10 milijardi dolara mesečno. Analitičar Geri Šmit kaže da će povlačenje snaga iz dva oružana konflikta svakako dovesti do smanjenje troškova:

„Kada sedite u Beloj kući i želite da smanjite deficit - povlačenje trupa iz Iraka i Avganistana što je pre moguće svakako će imati efekat.“

Paneta je sin italijanskih imigranata i služio je kao armijski poručnik 1960-ih godina. On i supruga Silvija vlasnici su porodične farme u Karmel Veliju u Kaliforniji.